کانش مرجع مناسب
کسب مهارت و دانش

راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی | 0 تا 100 سود بالا

امروز با گسترش بهداشت در کشور ما، مردم توجه خاصی به بهداشت خود داشته و بخشی از سبد خرید مردم را اقلام شوینده و بهداشتی تشکیل میدهد. به خصوص پس از پیدایش بیماری کرونا نیاز مردم به مواد و محصولات شوینده و بهداشتی زیاد شده و این نیاز بالا یعنی یک فرصت برای کسب درآمد از طریق راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی .
فهرست مقاله :

راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی

شاید قدیم ترها کمتر خانه ای می شد دستمال کاغذی یا انواع مواد شوینده مثل مایع و قرص های لباسشویی ، مشکین شوی، رنگین شوی، نرم کننده و … را پیدا کرد.

اما امروزه در هر خانه چند مدل مختلف محصولات بهداشتی مثل انواع دستمال کاغذی ها، شوینده های دست و لباس و ژل و الکل و … یافت می شود.

راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی

پس حالا دلیل راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی در گوشه و کنار خیابان ها را می دانید، نیاز مردم به مصرف مواد شوینده نسبت به گذشته بالا رفته و انواع و اقسام مواد شوینده و بهداشتی نیز به بازار آمده است که مردم برای مصارف مختلف آنها را تهیه میکنند.

پس یکی از ایده کسب و کار با سرمایه کم مغازه شوینده بهداشتی است که قرار است در این مقاله به صورت جامع راجع به راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی صحبت کنیم و از سرمایه اولیه گرفته تا رسیدن به سود و گرفتن مجوز و تمام کارهای مهمی که برای موفقیت در شغل فروش مواد شوینده بهداشتی نیاز است را مورد بحث قرار دهیم.

پس اگر شما هم با سوال میخوام مغازه شوینده بهداشتی بزنم اما نمیدونم چطور؟ مواجه هستید با ما همراه باشید.

مکان مناسب برای راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی

یکی از مهمترین قدم های اول برای راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی انتخاب مکان مناسب برای کسب و کار شماست، که برای انتخاب یک مغازه مناسب بایستی یک موضوع را برای خود مشخص کنید.

قصد فروش عمده محصولات بهداشتی را دارید و یا می خواهید به صورت خرده فروشی مشغول به فعالیت شوید.

انتخاب مکان مناسب برای شغل شوینده فروشی

اگر قصد فروش عمده محصولات را دارید باید این رابدانید که اولا سرمایه اولیه شما بایستی بالا باشد (که بعدا راجع به این موضوع مفصلا صحبت می کنیم) و دوما بهترین مکان برای شما بازار اصلی شهر و در نزدیکی عمده فروشان شهر خودتان می باشد.

اما اگر قصد خرده فروشی را دارید بهترین مکان برای راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی در مناطق مسکونی می باشد که بهتر است ویژگی ها زیر را حتی المقدور داشته باشد.

 1. جمعیت منطقه (هر چه منطقه شلوغ تر باشد بهتر است)
 2. تعداد مغازه های شوینده بهداشتی
 3. منطقه در پایین شهر نباشد(سرانه مصرف مواد بهداشتی در پایین شهر کمتر است)
 4. پاخور و نمای خوب مغازه

با توجه به موارد بالا سعی نمایید که یک مغازه در نزدیکی محل سکونت خود اجاره نمایید و برای این امر وقت بگذارید چرا که یکی از موارد مهم شکست کسب و کارها همین انتخاب نادرست مکان است.

اگر هم که ملک شخصی دارید و قصد راه اندازی مغازه شوینده درآن را دارید که بایستی موارد بالا را نیز در نظر بگیرید و سپس اقدام به عمل نمایید.

سرمایه لازم برای مغازه شوینده بهداشتی

یکی از موضوعات مهمی که هر فردی در ابتدای امر و شروع کسب و کار به ان فکر می کند سرمایه اولیه است. سرمایه لازم برای راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی به موارزد مختلفی بستگی دارد که باعث میشود میزان سرمایه اولیه بالا و پایین رود.

مثل اینکه آیا شما قصد راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی عمده را دارید یا خرده، اگر میخواهید عمده فروشی نمایید قصد فروش چند قلم حصول بهداشتی را دارید.

سرمایه لازم برای مغازه شوینده بهداشتی

در حالت عمده فروشی ممکن است یک خاور بار شما مبلغی حدود 100 میلیون تومان از شا سرمایه بگیرد پس بسته به تنوع محصولات شما در عمده فروشی حداقل سرمایه لازم برای راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی از 500میلیون شروع شده و بسته به اجناس و انبار شما به بالای 5 میلیارد هم میرسد.

اما اگر قصد راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی به صورت خرده فروشی را دارید این هزینه نیز وابسته به تنوع اجناس شما حداقل از 50 میلیون شروع می شود.

که 10 میلیون این مبلغ صرف تجهیز مغازه و گرفتن مجوز و کارتخوان و قفسه و … شده و با 40 میلیون باقی نیز باید مواد شوینده و بهداشتی را بر اساس ضرورت و نیاز مردم خرید نمایید و کم کم با سود کارتان مغازه را گسترش دهید.

نکته مهم : این نکته را در نظر بگیرید که مبالغ بالا بدون در نظر گرفتن هزینه مکان است چرا که هزینه رهن و اجاره از شهر به شهر و حتی خیابان به خیابان دیگر بسیار متفاوت است.

مجوز مغازه مواد شوینده و بهداشتی

برای راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی نیز مانند هر کسب و کار دیگری نیاز به پروانه کسب یا مجوز دارید.

برای گرفتن مجوز راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی بایستی به اتحادیه عطاران و سقط فروشان شهر خود مراجعه نمایید.

آدرس این اتحادیه در شهر تهران را برای شما در زیر قرار داده ام.

در آنجا بایستی درخواست خود را اعلام نمایید و یک سری مدارک از شا درخواست می شود و یک سری شرایط نیز وجود دارد که با توجه به تکمیل آنها مجوز به شما داده می شود. مثلا برخی از مدارک و شرایط مد نظر اتحادیه موارد زیر است:

 1. شناسنامه و کارت ملی و کپی آنها
 2. عکس 3*4 به تعداد کافی
 3. گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه
 4. گواهی ملک مورد نظر (باید بیش از12 متر باشد)
 5. شرکت در کلاس ها
 6. پرداخت حق عضویت (هزینه مجوز ناچیز است) و …

مجوز مغازه شوینده بهداشتی

پس از تکمیل مدارک و بررسی کارشناسان اتحادیه به شما مجوز مغازه شوینده بهداشتی تعلق خواهد گرفت.

اقلام مغازه شوینده بهداشتی

اقلام و لیست مواد شوینده و بهداشتی برای مغازه از تنوع زیادی برخوردار بوده و روز به روز نیز بر این اقلام افزوده می شود. لیست لوازم شوینده بهداشتی زیر فقط بخشی از اقلام مغازه بوده که مطمئنا با گذر زمان از راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی خود بایستی آن را آپدیت نمایید.

برای هر محصول نیاز است حداقل دو سه مورد برند معروف را در مغازه داشته باشید و به مشتری معرفی نمایید(مانند تاژ، اوه، پرسیل، سافتلن، جام و …)، همچنین برای محصولات شوینده سعی نمایید چند عطر و رایحه مختلف از هر برند را داشته باشید تا بتوانید به خواتسه های مشتری هایتان پاسخ کامل بدهید.

لیست مواد شوینده و بهداشتی برای مغازه

 • مایع ظرفشویی 4 لیتری، 2.5لیتری، 1 لیتری
 • مایع دستشویی 4 لیتری،2.5 لیتری، 500 گرمی
 • مایع لباسشویی
 • مشکین شوی و رنگین شوی
 • قرص ظرفشویی و لباسشویی
 • انواع صابون دست و صورت
 • صابون رخت شویی
 • انواع پودر رختشویی دستی و ماشینی
 • شیشه پاک کن
 • گاز پاک کن
 • جوهر نمک
 • گاز پاک کن
 • مایع سفید کننده
 • جرم گیر
 • انواع دستمال کاغذی دستی، رولی، حوله ای و …
 • انواع ژل دست و مو
 • کرم دست و صورت
 • الکل
 • انواع شامپو سر، بدن، نرم کننده و …
 • انواع پوشک بچه و …
 • و ده ها محصول دیگر

پس همانطور که می بینید تنوع اجناس مغازه شوینده بهداشتی بالا بوده و با توجه به سرمایه و ملاک های دیگر بایستی خرید نمایید.

سود مغازه شوینده بهداشتی

یکی از مهمترین موضوعات در هنگام راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی میزان درآمد و سود فروش مواد شوینده و بهداشتی است.

میزان سود این کسب و کار بر جسب نوع محصول و برند محصول از حدود 10 درصد شروع شده و تا 30 درصد هم به راحتی میرسد.(منظور در خرده فروشی است)

سود مغازه شوینده بهداشتی

مثلا سود فروش یک شامپو در برخی از برندها حدود 20 درصد است، سود برخی از دستمال های کاغدی در برندهای معروف حدود15 درصد است و در برخی برند های کمتر شناسخته شده به بالای 30 درصد هم میرسد.

پس میتوان گفت میزان سود مغازه شوینده بهداشتی رقم معقولی ست اما زمانی درآمد ما افزایش می یابد که بتوایم حداکثر مشتری را برای خودمان جذب نماییم و فروشمان را افزایش دهیم که در ادامه نیز را جع به این موضوع صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد عالی کسب درآمد !! آموزش ساخت تابلو ال ای دی ثابت

چگونه فروش خود را افزایش دهیم ؟

اما پس تا اینجا به این نکته رسیدیم که بایستی از راه های مختلف فروش خود را افزایش دهیم تا اینکه بتوانیم درامد خود را افزایش دهیم اما چه کار کنیم تا بتوانیم خود را بیشتر به بقیه معرفی کنیم و فروشمان را افزایش دهیم.

انتخاب نام مناسب

یکی از موارد مهم ابتدائی برای راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی انتخاب نام مناسب برای کسب و کار است که بایستی نامی را انتخاب نمایید که ویژگی های زیر را داشته باشد:

 1. کوتاه باشد
 2. در ذهن بماند
 3. حتی الامکان مرتبط با پاکیزگی باشد

مثلا فروشگاه شوینده بهداشتی ایپک (به معنی لطیف)، برای انتخاب نام می توانید از مقاله کمک برای انتخاب نام مغازه استفاده نمایید.

چیدمان مغازه شوینده بهداشتی

سعی کنید که همین ابتدای راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی مغازه را به طور مرتب بچینید، از قفسه بندی مناسب استفاده نمایید و نحوه ی چیدمان نیز طوری باشد که رنگ بندی متنوع محصولات و تنوع و دسته بندی محصولات در قفسه ها حفظ شود و طوری نباشد که اقلام به هم ریخته باشد.

چیدمان مغازه شوینده بهداشتی

تخفیف های ویژه

حتما و حتما در زمان های مختلف برای مشتری ها خود تخفیف های ویژه قرار دهید و مشتری های جدید را به مغازه خود جذب نمایید.

این تخفیف ها می توانید برای محصولاتی باشند که سود زیادی دارند و بخشی از سود خود را فدای جذب مشتری می نمایید.

و یا اینکه برخی از اجناس که تاریخ انقضای کمی دارند و موجودی انبار شما نیز زیاد است را میتوانید شامل این طرح قرار دهید.

پیشنهاد یک شغل پر سود: راه اندازی شغل فرش فروشی

فعالیت در فضای مجازی

حتما در فضای مجازی مانند اینستاگرام فعال باشید و از مشتری های خود بخواهید که به پیج شما بپیوندند و در پیج از محتوای آموزشی مناسب استفاده نمایید، محصولات خود را قرار دهید و طرح حهای تخفیفی ویژه را نیز داخل پیج اعلام نمایید.

مثلا میتوانید از نمونه کلیپ های مشابه زیر داخل صفحه خود استفاده نمایید و مخاطبان خود را به خرید محصولات خود ترغیب دهید.

ویدئو پاک کردن لکه چای ار روی فرش با شامپو بچه به راحتی آب خوردن !!

معایب و مزایای شغل فروش مواد شوینده بهداشتی

خب تا اینجای کار مباحث زیادی را درمورد راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی مطرح کردیم اما به طور خلاصه نیز معایب و مزایای این شغل را در جدول زیر قرار داده ایم.

مزایای مغازه شوینده بهداشتی

معایب مغازه شوینده بهداشتی

نیاز به سرمایه کم (در خرده فروشی)

نیاز به سرمایه زیاد (در عمده فروشی)

مواد با تاریخ انقضا طولانی

وجود محصولات بهداشتی در سوپر مارکت ها

سبک بودن کار

تنوع بالای محصولات و برندها

نیاز به مساحت کم

نیاز به مغازه با پاخور مناسب

مراکز خرید عمده محصولات شوینده بهداشتی

برای خرید محصولات شوینده چند راه دارید، یکی از متداول ترین راه ها خرید از عمده فروشان شهر خود می باشد.

یکی دیگر از راه ها خرید از نمایندگی های فروش برندهای مختلف مانند سافتلن، پنبه ریز و … در شهرتان می باشد.

برای پیدا کردن نمایندگی ها کافیست که با مسئول فروش برند مد نظرتان را تماس بگیرید و آدرس و شماره نمایندگی ان شرکت را در شهرتان بخواید.

و راه دیگر هم خرید مستقیم از کارخانه می باشد که در صورت فروش عمده و خرید های بالا بایستی از این روش استفاده نمایید.

جمع بندی : یکی از کسب و کارها راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی می باشد که باتوجه به مصرف بالای محصولات شوینده و بهداشتی در ایران می تواند توجیه پذیر باشد، به شرط آنکه حاسب شده جلو بروید و موارد گفته در مقاله را رعایت بفرمایید.

تیم کانش
تیم کانش

ما در کنار شماییم تا بتوانیم با قرار دادن مطالب و آموزش های مفید، گام کوچکی جهت افزایش دانش و کسب مهارت شما بردایم...

18 پاسخ

 1. من تقریبا ۶ ماهی هست که راه انداختم مغازه رو اگ فقط شوینده بیارین کرم و اینا کلاتو پس معرکست من کنار این شغل رنگ مو عطر و ادکلن و کمی لوازم ارایشی اووردم که وقتی یکی یه مای بی بی میخره ازم چشمش میخوره به ادکلن یا لوازم ارایشی و خرید میکنه تافت وه چسب مو سود عالیی داره تقریبا دو برابر توگرنه با تاید و ریکا نمیشه کاری کرد تبلیغات تبلیغات تبلیغات فقط همین بنظرم اگ ۲۰۰ ملیون سرمایه دارین ۱۹۰ ملیون خرج کنین ۱۰ ملیون بمونه ۵ تومن تابلو ۵ تومن طی ۳ تا ۴ ماه پیج هایه محلی پول بدین تبلیغات کنن مردم چشمشون به تخفیفه نوشتنه در مغازست دوتا جنس ارزون بدین شده هزار تومن مشتری دائم شمان باز سوالی بود در خدمتم 09055802200

  1. درود بر شما
   ممنون از شما بخاطر اشتراک گذاری تجربیات خود در زمینه شغل شوینده بهداشتی
   موفق باشید

 2. سلام من در شهرستان می خوام شروع کنم این شغلو اما برای خرید اولیه نمیدونم از عمده فروش همین شهر بخرم یا برم تهران خرید کنم به نفعم هست؟
  اگر از تهران خرید بخوام بکنم پیشنهاد میدین؟

  1. سلام و درود
   این موضوع بستگی به سرمایه اولیه و فروش عمده یا خرده شما دارد
   در صورت خرده فروشی در شهرستان سعی کنید که نمایندگی ها فعال برندها رو در شهرستان یا اطراف پیدا کنید و سفارشتون رو تکمیل کنید.
   موفق باشید

 3. با عرض سلام و خسته نباشید
  من حدود ۲۰۰ ملیون میخوام هزینه کنم فقط برای خرید جنس به صورت پرچون میخوام یه مغازه ۳۰ متری بازکنم البته این هزینه فقط مختص خرید جنس مواد شوینده در نظر گرفتم آیا برای اول کار کافیه ممنون میشم راهنمایی کنید منو و اینکه سود خالص این کاسبی حدودا چقدره

  1. درود بر شما
   بله برای شروع کافیست و میتوانید محصولات اولیه و مهم را اغلب برای خرده فروشی تهیه نمایید
   در مورد میزان سود این شغل در مقاله توضیح داده شد حتما به صورت دقیق مطالعه بفرمایید.
   موفق باشید

 4. سلام.من میخوام یک مغازه‌ی شوینده بهداشتی داخل پاساژ راه بندازم به نظرتون فروشش خوبه؟؟؟

  1. درود بر شما
   سوال شما بسیار کلی ست، نوع پاساژ، مکان پاساژ، فروش عمده یا خرده، میزان سرمایه و … تماما پاسخ
   سوال شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

 5. باسلام باتوجه به وجود فراوان فروشگاههای هایپر در سطح شهرهای کوچک و بزرگ، راه اندازی فروشگاه اختصاصی مواد شوینده مقرون بصرفه نیست. زیرا افراد برای خرید مایحتاج خود به هایپرها مراجعه‌می کنند و در کنار اجناس مورد نیاز خود به خرید مواد شوینده آن هم با تخفیف می پردازند. نظیرش افق کورش، دیلی مارکت، رفاه، اتکا و دهها برند معروف دیگر که قشر کارمند و کارگر مشتری دائمی آن هستند.

 6. سلام من میخام این کاروانجام بدم بامغازه کرایه وسرمایه ۱۵۰تومن میتونم به نظرتون

  1. درود بر شما
   این موضوع بستگی به میزان رهن و اجاره در مکان مد نظر شما دارد، اگر با یک سوم این مبلغ بتوانید یک مغازه برای خود دست و پا کنید
   با باقی سرمایه نیز می توانید مغازه خود را با اجناس مناسب تکمیل کنید.
   موفق باشید…

  2. سلام
   باتشکر از تمامی انسانهایی که با ارائه راه و طریق سعی دارند مشکلات مردم مخصوصا من نوعی که با مدرک لیسانس حتی کارگری هم گیر نمیاد ،حل کنند.برادر بزرگترم یک مغازه خریده ۱۸ متر مربع است وتقریبا جار خوبی است .مقاله شما مرا تشویق میکند تا یک مغازه لوازم بهداشتی راه اندازی کنم لطفا در صورت امکان بفرمایید در وحله اول کدام جنسها را بیارم .من حدود ۲۰ میلیون تومان سرمایه دارم و آماده سازی مغازه را برادرم متقبل شده است

 7. سلام،بای شروع این‌کار با یک مغازه ۲۰‌متری حداقل چقدر سرمایه لازم هست؟

  1. سلام و درود بر شما
   مجید جان اینکه یک مغازه 20 متری چقدر نیاز به سرمایه دارد یک سوال کلی است
   ممکن است یکی در یک مغازه 20 متری 30 میلیون جنس بریزد و دیگری یک مغازه 20 متری را با 100 میلیون پر کند.
   پس با توجه به نوع اجناس، تنوع و تعداد اجناس این سرمایه تفاوت می کند، که در مورد حداقل هزینه راه اندازی مغازه شوینده بهداشتی هم در مقاله صحبت شد.
   موفق و پیروز باشید.

  2. برای ورود به کسب و فروش لوازم بهداشتی
   وایجاد یک مغازه پنجاه متری چه مقدار سرمایه لازم است و چطور میتوانم اجناس خود را خریداری کنم

  3. سلام بر شما
   این مطلب در حین مقاله توضیح داده شده است شما را به مطالعه سرمایه لازم برای تاسیس غازه شوینده بهداشتی توصیه میکنم.

 8. من میخوام این کار رو راه بندازم ولی میترسم.
  مثلا میگم نکنه نگیره یا اینکه سوپرمارکت ها هم دارن این چیزارو و…..
  آیا نصیحت خاصی دارید؟؟؟

  1. درود بر شما
   نگرانی شما بجاست و اگر سنجیده عمل نکنید ممکن است نتیجه مطلوب نگیرید.
   نظر بنده بین مغازه شوینده بهداشتی خرده فروش و سوپرمارکت، سوپر مارکت است به شرط اینکه
   از لحاظ مکانی و سرمایه ای شرایط مطلوبی داشته باشید.
   موفق و سربلند باشید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *