کانش مرجع مناسب
کسب مهارت و دانش

راه اندازی کارواش | صفر تا صد درآمد + 4 ایده خلاقانه

کسب و کار کارواش
شاید تازگی ها به کارواش رفته باشید،یک کارواش معمولی در یک منطقه معمولی به ازای شستن هر ماشین روشویی وجاروبرقی حدود 50 هزار توامن دریافت میکند و اگر کار با موتور شویی و صفرشویی و زیرشویی برسد که این مبلغ بسیار بالاتر از 100 هزار توان هم خواهد رفت و وقتی که به کارواش میرویم به شخصه که همیشه مجورم بیش از یک ساعت معطل شوم تا مشتری های قبلی کارشان تمام شود پس اگر در جذب مشتری خوب عمل کنیم مثلا فقط روی 20 مشتری معمولی داشته باشیم میشود روزانه 1 میلیون و ماهانه چیزی حدود 30 میلیون و رقم خیلی خوبی ست. پس بریم که کارواش رو راه اندازی کنیم!!!
کسب و کار کارواش
فهرست مقاله :

راه اندازی کارواش شغل پرسود

عجله در هیچ کاری خوب نیست❗❗❗ موضوع مهم در راه اندازی کارواش رسیدن به  تعداد مشتری مناسب مشتری می باشد تا که برای ما پر سود باشد. در هر کسب و کاری مانند شغل کارواش باید قاعده و اصولی رعایت شود تا هم درآمد روزانه از شغل کارواش برای ما خوب باشد و هم اینکه مزایا و معایب شغل کارواش را بفهمیم و بتوانیم با چشم باز وارد این کسب و کار شویم.

چکار کنیم تا در مدت کمی پس از تاسیس کارواش به این تعداد از مشتری برسیم.

برای موفقیت در هر کسب و کاری تا چیز که اگر لازمه اگه هر کاسبی بهش توجه کن برده.

 1. مکان یا محل کسب و کار مناسب
 2. مشتری مداری
 3. برند سازی
 4. بازاریابی
 5. خلاقیت

شرایط محل کارواش

حتما جایی رو که میخوای برای راه اندازی کارواش در نظر بگیری مهمه و بایستی شرایط محل کارواش رو داشته باشه. سعی کن جایی رو در نظر بگیری که شاهراه باشه و ورودی چند تا محله باشه و پا خور خوبی داشته باشه .

شرایط محل کارواش

جای پارک درست وحسابی یکی از مهمترین شرایط محل کارواش هستش که بهتره روبروی مغازه داشته باشه که یه زمانی لازم شد بتونی از فضای بیرون هم استفاده کنی.

اگرم به هر دلیلی مجبور شدی داخل یه محله باشه هر چقدر محله شلوغ تر و از لحاظ سطح درآمدی متوسط به بالا باشند برای کسب و کار شما بهتر است.

داشتن اجاره بالا در مغازه به معنی فروش و مشتری بالای شما نیست، بعضی از مناطق شهری مثل نزدیک بازار یا مراکز خرید نمیتونه مکان خیلی خوبی برای راه اندازی کارواش باشه چرا که کسی موقع رفتن به خرید به کارواش نمیره یا فروشندگان هیچ وقت مغازه و کار خودشون رو تعطیل نمیکنن و ماشینشون رو پیش شما بیارن.

پس بهترین مکان برای اجاره مغازه محلات با جمعیت متوسط به بالاست.

انتخاب نام مناسب

یکی از قدم های ابتدائی راه اندازی کارواش اینه که یه اسم مناسب برای کارواشت انتخاب بکنی که هم توذهن خوب بمونه هم بتونی بعد مدتی به عنوان یه برند خوب روش حساب کنی (مقاله انتخاب نام مناسب برای کسب وکار رو میتونی مطالعه کنی.)

تبلیغ مناسب و خلاقانه 

کارهای خلاقانه انجام بده این کارها میتونه تو کسب و کارت غوغا کنه و خیلی پرتت کنه جلو، مثلا به ازای هر 3 بار شستشو یک شستشو رایگان قرار بده.

طراحی کارت ویزیت

میتونی یه کارت ویزیت خوشگل طراحی کنی هر وقت مشتری اومد بدی بهش و روش یه کد بزنی مثلا 11259و تو یه سر رسید وارد کنی که کد 11259 چند بار اومده و به ازای هر سه بار یه بار شستشوی رایگان به ماشینش بدی.

مشتری مداری

استقبال ومیزبانی از مشتری خیلی مهمه، به شخصه من جاهایی کاروارش رفتم که حتی یه دونه صندلی برای نشستن مشتری وجود نداره و مجبوری که 30-60 دقیقه رو سر پا وایسی و یا اینکه خیس شی و نهایتشم خسته و کلافه شی.

حالا فکرکن اگه کارواشی بیاد و خلاقیت به خرج بده و چند تا میز و صندل خوشگل بذاره یه جای دنج  (مثلا همون پیاده راه روبه روی کارواش یا جای بهتر) یه موزیک خوبم بذاره  و بتونه از مشتری هاش پذیرایی کنه چقدر خوبه.

خرجش یه یخچال ویترینی کوچیک و چند تا میز و صندلیه.

هم مشتری راحت میشینه و لذت میبره و هم میتونه چند تا آبمیوه یا قهوه و یا هر چیز دیگه بهش بفروشی و سود کنی این طوری اگه کسی خونواده همراهش باشه حتما به کارواش تو سر میزنه چرا که میدونه محیط مناسبی داره اسم کارواش هم بذار کارواش خانواده 😀 😀

پس دیدی راه اندازی کارواش فقط ملاک نیست باید یه کوچولو خلاق هم باشیم.

راه اندازی کارواش-ایده های خلاقانه شغل کارواش

ایده های خلاقانه شغل کارواش

مطمئنا ایده های خوب در هر شغلی غوغا میکنه اگر در راه اندازی کارواش هم خلاق باشید خیلی موفق خواهید شد، چند نمونه ایده بکر و عالی براتون ذکر کردم.

میتونی بگردی و خوشبو کننده ارزون قیمت پیدا کنی و بعد از اینکه جا افتادی به مشتری هات که فکر میکنی گذری نیستن و مسافر نیستن اشانتیون بدی میتونی تو سر رسیدت ثبت کنی که به هر کد(گفتم که مشتری هات رو کد گذاری کن) چی دادی تا سری بعد مثلا به جای خوشبو کننده بهش دستمال کاغذی بدی.

این هم مشتری مداریه و هم برندینگ.

درسته که از سودت کم میشه، اما مطمئن باش تبلیغ کلامی برات غوغا میکنه و انقدر سرت شلوغ میشه که ندونی چی کار کنی اگرم یه کم زرنگ باشی اسم کارواش با شماره و آدرست رو خوشگل طراحی میکنی و میدی چاپ میکنن.

روی هدایای که میدی اسم و آدرس کارواش میزنی تا خودش برات تبلیغ کنه هر کی سوار ماشین بشه و جعبه دستمال کاغذی رو میبینه مشتری بعدیت هست.یه جعبه دستمال ماشین شاید کلی بخری برای3-4 هزار تومن بیشتر نشه اما نمیدونی چی میکنه برات.

یا مثلا یا سوئیچی یا قاب مدارک یا آویز آینه چیزایی هستن که ارزونن و خوب میتونی روشون مانور بدی.

از مشتری هات شماره بگیر

روزای خاص مثل عید نوروز رو تبریک بگو بهشون و در مناسب های خاص مثلا شب یلدا طرح تخفیفی بذار براشون.

همین یه پیامک خیلی حس خوبی منتقل میکنه شایدم اون موقع نیان اما همین که اسم شما رو میبینن این یعنی برند سازی و شما به فکرشون هستین و موقع مناسب بهتون سر میزنن.

💡نکته مهم : به مشتری هاتون بگین شمارتون رو ذخیره کنن و قبل اومدن زنگ بزنن تا بهشون زمان بدین و کمتر معطل شن اینطوری حس بهتری دارن و زمانشونم تلف نشده.❗❗❗

تخفیف های پرسود به نفع مشتری و به کام شما

موقع راه اندازی کارواش برای راننده های تاکسی و آژانس واسنپ تخفیف قرار بده.

اونایی که تاکسی دار هستند رو شامل 20 درصد تخفیف قرار بده و بهشون بگو که به همکارانتون هم اعلام کن.

یا به آژانس ها بگو که ماشین های شما 20 درصد تخفیف دارن.

یا به دفتر آژانس های اینترنتی برو و پیشنهادت رو مطرح کن مطممئن باش استقبال میکنن.

کافیه که فقط یه آگهی تو کانال رانندگان اسنپ شهرتون بذاره (شستشوی ماشین با 30 درصد تخفیف ویژه … )هم برای خودشون خوبه چون راننده ها فکر میکنن اسنپ براشون تخفیف گرفته و هم برای شما😉😉

اما همه این کارهای رو با توجه به ظرفیت کاریت و فضای کارواش و نیروی کارت انجام بده جوری نشه که انقدر مشتری بیاد که مجبور بشی همه رو پس بزنی.

بیشتر بدانیم: راه اندازی پرده فروشی | 0 تا 100 به سود رسیدن

معایب شغل کارواش

قبل از راه اندازی کسب و کار کارواش حتما وحتما تحقیقات میدانی درستی انجام بده و با چند نفر که خاک این کار رو خورده اند صحبت کن

معایب و مزایای شغل کارواش

و نظرات اونا رو بشنو، تا از مزایا و معایب کارواش این کار بیشتر برات بگن.

اگرم احساس کردی که واقعیت رو نمیگن از کارواش شهرها و شهرستان های دیگه سوال کن، چون متاسفانه خیلی ها فکر میکنن اگه واقعیت رو به همشهریشون بگن اون هم وارد این کسب و کار شده و کارشون از رونق میفته درحالی که خدا روزی رسونه!!

 • یکی از سختی ها یا معایب کارواش ایستادن های مداوم هست و به نوعی باید اکثر مواقع سرپا وایسی.
 • همیشه و همیشه با آب سروکار داری و بعد مدتی ممکنه ممکنه دردهای مفصلی بیاد سراغت اما اونم با پوشیدن لباس مناسب که نذاره رطوبت به بدنت برسه قابل حله.
 • اگر در شهرهای سردسیر هستید در زمستان تحمل سرما و کار کردن با آب یه مقداری سخته و ممکنه اذیت شین پی باید فکر یه سیستم گرمایشی خوب برا زمستانتون هم باشید.
 • در هنگام موتور شویی بایستی از مواد مناسب استفاده کنید و حواستون باشه که به سیستم الکتریکی ماشین ضربه ای وارد نشود. 

آموزش ویژه: مدار فرمان یکی بجای دیگری

دریافت مجوز راه اندازی کارواش

برای تاسیس یک کارواش بایستی به اتحادیه کارواش داران و اتوسرویس کاران استان خود مراجعه کنید و درخواست خودتان رو ثبت کنید.

دریافت مجوز راه اندازی یا تاسیس کارواش

یه سری مدارک مانند موارد زیر از شما میخوان:

 • کارت ملی و شناسنامه و کپی هاشون و عکس
 • اجاره نامه یا سند ملک
 • پر کردن فرم ثبت نام
 • گواهی سوء پیشینه و …

با بررسی مدارک فوق (ممکن است نوع مدارک خواست شده و مبلغ از استان به استان دیگر متفاوت باشد) و بازدید و پرداخت ورودیه اتحادیه (مبلغ ناچیزی میشود)

عضو اتحادیه شده و اگر ایرادی نباشد پروانه کسب برای شما صادر خواهد شد.

در نقشه زیر آدرس اتحادیه کارواش داران در استان تهران را مشاهده می نمایید.

درآمد روزانه کارواش

همان طور که در مقدمه مقاله خدمتتان عرض کردم درآمد روزانه کارواش مطمئنا بالای 300 هزار تومان است (حدود 8 مشتری در روز) که در ماه چیزی حدود 10 میلیون می شود اما این را در نظر بگیرید که کسب درآمد خوب وابسته به خیلی چیزهاست که چند مورد رو بالا ذکر کردم.

با راه اندازی کارواش که ظرفیت دو ماشین سواری را داشته باشد مقدار درآمد روزانه و ماهانه میتواند بسیار بالاتر هم رود.

شرط مهم جذب مشتری و تثبیت آن است که با خلاقیت هرچه تمام تر و با استفاده از نکات طلایی بالا میتوانید این مهم را رقم بزنید.

درآمد روزانه کارواش

در کلیپ زیر میتوانید با 2 نمونه از مدرنترین کارواش ها و تجهیزات به کار رفته در آن آشنا شوید.

اما کلام آخر… پله پله و با تحقیق و حساب شده برو جلو، راه اندازی کارواش شغلی هست که به عنوان یک منبع درآمد خوب بتونی روش حساب باز کنی.

اول راه اندازی کارواش زیاد ریخت و پاش نکن و با نشاط گام بردار، مطمئن باش جواب میگیری .

کسب و کارت پر رونق❣️❣️

انشاالله…

تیم کانش
تیم کانش

ما در کنار شماییم تا بتوانیم با قرار دادن مطالب و آموزش های مفید، گام کوچکی جهت افزایش دانش و کسب مهارت شما بردایم...

15 پاسخ

 1. سلام مطالب بسیار ارزنده ی بود اگر مقدور است در مورد کافی شاپ یا قهوه فروشی ویا چایخانه توی کارواش بیشتر اطلاعات بفرستید. ارزش وقت گذاشتن داره

  1. با سلام
   در مورد کافی شاپ در سایت مطالب ارزنده ای وجود دارد می توانید مطالعه نمایید تا نکات خوبی را به دست بیاورید.
   موفق و سربلند باشید…

 2. عرض سلام دارم خدمت شما و تشکر دارم ازتون که باراهنماییتون کسایی رو که درجستجوی کار و تحقیق کردن هستندرو راهنمایی میکنید،من کارواشی دارم که خداروشکر همیشه پر مشتریه ولی یه مشکل دارم که نمیدونم چجوربرطرفش کنم اونم نیروی انسانی هستش ک همیشه باید درگیرش باشی،آیا راه حلی دارید؟من نحوه حقوق دادنم درصدیه

  1. سلام بهترین گزینه استفاده از برادران هم مرز است هم خوب کار می‌کنند هم وجدان کاری دارند

  2. من هم دقیقا مثل دوستمون همین مشکل رو دارم طبق گفتشون،اگه امکانش هست یه راهنمایی دقیق بکنیدباتشکر::عرض سلام دارم خدمت شما و تشکر دارم ازتون که باراهنماییتون کسایی رو که درجستجوی کار و تحقیق کردن هستندرو راهنمایی میکنید،من کارواشی دارم که خداروشکر همیشه پر مشتریه ولی یه مشکل دارم که نمیدونم چجوربرطرفش کنم اونم نیروی انسانی هستش ک همیشه باید درگیرش باشی،آیا راه حلی دارید؟من نحوه حقوق دادنم درصدیه

  3. درود بر شما
   نحوه حقوق در کارواش تقریبا به 4 صورت انجام می شود
   حقوق ثابت ماهانه یا هفتگی
   حقوق پورسانتی یا درصدی
   حقوق ترکیبی (ثابت+ درصد )
   حقوق ترکیبی (ثابت + انعام از مشتری)
   بهترین گزینه استفاده از گزینه سوم است که انگیزه مناسب برای نیروی انسانی باشد و هم اطمینان خاطر از درآمدش داشته باشد.
   علاوه برآن محیط کار و روابط بین کارفرما و باقی افراد هم باید طوری باشد که بسیار خشک نباشد که سبب دلزدگی شود.
   موفق و سربلند باشید…

  4. سلام اقا پدرام میشه نظرتو در مورد کارواش بگید مثلا ارزش داره من جون که تازه میخوام کسب و کار راه بندازم؟لطفا اگر شد راهنمایی کنید

 3. سلام
  ضمن اینکه مطالب خوبی از سایت یادگرفتم. لطفا راه اندازی شغل کارواش سیار رو هم طی مقاله ای با کمترین سرمایه بررسی کنید.
  ممنونم.

  1. درود بر شما
   حتما در اسرع وقت به این موضوع نیز پرداخته می شود چرا که ورود به این حوزه سوال بسیاری از مخاطبان بوده است.
   موفق باشید…

 4. اره به همین راحتی ها هم نیست یه اسم بذاری و یه خوشبوکننده بذاری تو ماشین بترکونی.هزار تا قصه داره .اره تا توش نباشی نمی فهمی.راستی 10میلیون درامد ماهیانه اجاره برق و گاز و اب و…..نداره همش سوده

  1. سلام دوست عزیز
   ما در ابتدای مقاله گفتیم به این شرط به این درآمد می رسید که بتوانید با خلاقیت مشتری جذب نمایید
   مطمئنا بخشی از درآمد هر کاری هم صرف هزینه های جاری خواهد شد اما در صورت عملکرد صحیح و تمام گفته های بالا درآمد از این مبلغ هم فراتر خواهد رفت.
   بنده با شناخت دقیق از تعدادی کارواش این موضوع را میگویم که درآمد برخی از آنها که توانسته اند بازار را در دستشان بگیرند چیزی بین 50 تا 100 میلیون در ماه است
   که مطمئنا از این درآمد بخشی به حقوق و اجاره و هزینه های جانبی اختصاص دارد.
   مطمئنا هر کاری هم سختی های خودش را دارد و بایستی صبور بود
   موفق باشید…

 5. خیلی لذت بردم از مطالبتون. اولین باریه که برای یه جایی یا مطلبی دیدگاه مینویسم.
  واین نشانه این بود که واقعا از کار گروه تیم کانش واقعالذت بردم. اطلاعات خوبی وجالب رو دادن. ممنون بابت زحمات شما تیم کانش.

  1. درود بر شما
   سپاس از نظر لطفتان 💙💙
   دلگرمی شما موجب تلاش بیشتر گروه خواهد شد.
   موفق باشید…

  2. سلام دوست عزیز
   مطالب رو خیلی شیرین و کاربردی گفته بودید
   انشالله موفق و پیروز باشید
   باشد که رستگار شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *