کانش مرجع مناسب
کسب مهارت و دانش

راه اندازی لوازم التحریر |راز سود بالای این شغل

راه اندازی مغازه لوازم التحریر فروشی
شاید شما هم قبل از شروع سال تحصیلی با صف های طولانی مقابل لوازم التحریر فروشی ها مواجهه شده اید و یا گاها دقایق طولانی را برای پرینت کردن چند برگه یا فتوکپی کارت ملی خود در یک لوازم التحریر فروشی سپری کرده اید.امروز میخواهیم در مورد این شغل تر و تمیز و پر مخاطب با شما صحبت کنیم و رازهای سود مغازه نوشت افزار و نحوهی درآمد خوب را با شما در میان بگذاریم. پس بدون اتلاف وقت بریم که شروع کنیم مطمئنا با مطالب نابی روبرو خواهید شد...
راه اندازی مغازه لوازم التحریر فروشی
فهرست مقاله :

راه اندازی مغازه لوازم التحریر فروشی

اگر در فکر راه اندازی لوازم التحریر فروشی هستید، باید بهتون بگم که شغل پرسود و پردرآمدی را انتخاب کردید.

زیرا  لوازم التحریر، از لوازم مصرفی و ضروریِ افراد با سن های مختلف مثل کودکان، نوجوانان، دانشجویان، کارمندان و… است، و در نتیجه شغل پر فروشی است.

راه اندازی لوازم التحریری

همه ما با خودکار های رنگی، مقواهای خوشرنگ، کاغذ های رنگی، خمیر بازی، دفترهایی با طرح های مختلف و زیبا خاطره داریم و از خرید این لوازم لذت می بردیم.

البته امروزه مغازه های لوازم التحریر، در کنار فروش این لوازم، خدماتی مثل کپی، سیمی کردن جزوات، فنر زدن به کتاب ها و…. را هم به مشتریان ارائه می دهند و از این راه هم درآمدی کسب می کنند.

در کل اگر بتوانید نکاتی را در راه اندازی لوازم التحریر فروشی رعایت کنید، می توانید درآمد فوق العاده ای از این کسب و کار به دست بیاورید.

ما در مقاله آموزشیِ زیر، نکاتی که درباره ی تاسیس فروشگاه لوازم تحریر نیاز دارید را برایتان آورده ایم.

و به سوالات مهمی مانند موارد زیر پاسخ داده ایم:

 • آیا لوازم التحریری فروشی سود خوبی دارد؟
 • چگونه وارد این شغل شوم؟
 • چگونه میتوانم فروشم را بالا ببرم؟
 • برای گرفتن مجوز باید چه اقداماتی را انجام دهم؟
 • و …

پس با ما همراه باشید.

سرمایه لازم برای راه اندازی لوازم التحریر

هزینه هایی که برای تاسیس مغازه لوازم التحریر نیازه، شامل موارد زیر میشه

 1. خرید یا اجاره مغازه
 2. اجناس مغازه
 3. تجهیزات
 4. دکوراسیون مغازه
 5. دریافت پروانه کسب
 6. تبلیغات و بازار یابی

که در ادامه هریک از این موارد را توضیح می دهیم و در آخر یک مقدار حداقلی را برای ورود به این شغل خدمتتان عرض میکنیم.

انتخاب محلی مناسب برای تاسیس مغازه لوازم تحریر

موقعیت مغازه شما، تاثیر زیادی روی میزان درآمد و سود شما خواهد گذاشت. پس در انتخاب مغازه حساس باشید و زمانِ زیادی را برای انتخاب مغازه صرف کنید.

مکان مناسب برای مغازه لوازم تحریر فروشی

در انتخاب محل مناسب برای راه اندازی لوازم التحریر، به نکات زیر دقت کنید:

سعی کنید مغازه لوازم التحریر خود را در مناطق شلوغ و پرتردد مثل نزدیک مدارس، دانشگاه ها، بازار، خیابان های اصلی و… تاسیس کنید.

(نزدیک بودن به مدارس و دانشگاه ها قطعا تاثیر زیادی در میزان فروش شما خواهد داشت. پس اگر مغازه ای با این امکان پیدا کردید، آن را از دست ندهید.)

راه اندازی مغازه لوازم تحریر در محل های خلوت، کار درستی نیست و درآمد چندانی نخواهد داشت.

بهتره که در نزدیکی مغازه شما، مغازه لوازم التحریرِ دیگری وجود نداشته باشه.( اگر در نزدیکی مغازه شما، مغازه لوازم التحریر دیگری وجود داشت، باید با خلاقیت خودتان، در رقابت با آن مغازه پیروز بشید و مشتری های خودتان را داشته باشید. مثلا می توانید به سود کمتر برای جذب بیشتر مشتری قانع بشید.)

قدرت خرید مردمِ محلی که مغازه لوازم التحریر خود را در آن راه اندازی می کنید، را در نظر بگیرید. بهتره که مردمِ محل، قدرت خرید متوسط به بالایی داشته باشند.

اگر سرمایه زیادی برای راه اندازی مغازه لوازم التحریر دارید، بهتره که متراژ مغازه ای که قصد خرید یا اجاره اش رو دارید، متوسط باشه تا بتوانید اجناسی با تنوع بالا به مغازه خود بیاورید.

( اگر در ابتدای کار، سرمایه کمی دارید، می توانید با یک مغازه کوچک، کارتان را شروع کنید و بعد از مدتی که به درآمدِ خوبی رسیدید، مغازه خود را گسترش دهید.)

لیست اجناس مغازه نوشت افزار

در مغازه های لوازم التحریر، علاوه بر نوشت افزار، لوازمِ نقاشی و طراحی و مهندسی و معماری، وسایل بازی و سرگرمی و… به فروش می رسد.

لیست وسایل موجود در لوازم التحریر فروشی

در کل اجناس مغازه لوازم التحریر، تنوع بالایی دارند و از نظر کیفیت هم متفاوت هستند.

 شما باید این اجناس و کاربردشان را بشناسید و بدانید که کدام برند ها کیفیت بهتری دارند، تا بتوانید به مشتریان، در هنگام خرید توضیحات کافی بدهید و کمک شان کنید.

اگر در ابتدای راه اندازی لوازم التحریر فروشی سرمایه کم و مغازه کوچکی دارید، می توانید تنوع کمتری از اجناس را در مغازه خود بفروشید و یا با تنوع بیشتر محصولات کمتری داشته باشید و در صورت رو به اتمام بودن محصول مجددا آن را شارژ کنید.

برای تهیه اجناس مغازه، بهتر است از توزیع کنندگان عمده اقدام به خرید کنید. قیمت و کیفیتِ اجناسِ توزیع کنندگانِ مختلف را مقایسه کنید و از توزیع کننده ای خرید کنید که اجناسِ با کیفیت با قیمت منصفانه ای را به شما ارائه می دهد.

در زیر لیست کاملی از اجناس مغازه لوازم التحریر برایتان آورده ایم:

انواع کتاب: کتاب های کمک آموزشی، کتاب های داستان، کتاب های آشپزی، کتاب های رمان، شعر و….

انواع دفتر: دفترهای معمولی، سیمی، کلاسور، دفتر نقاشی، دفتر دوخط، دفترچه، سالنامه و…

انواع مداد: مداد مشکی، مداد رنگی، اتود، مدادهای مخصوص طراحی ، مداد شمعی و…

انواع خودکار: خودکار های رنگی، خودکار های اکلیلی، ژله ای، عطری، روان نویس، خود نویس و…

انواع ماژیک: ماژیک وایت برد، ماژیک نقاشی، ماژیک هایلایتر، ماژیک فانتزی و…

انواع مقوا: اشتنباخ، فابریانو، مقوای طرح دار

انواع کاغذ: کاغذ کلاسور، کاغذ کاهی، کاغذ رنگی، کاغذ A3 و A4 و A5 ، کاغذ یادداشت، کاغذ کادو، کاربن

وسایل نقاشی مثل: آبرنگ، قلمو، پاستل، گواش، رنگ روغن، پالت

انواع کیف: کوله پشتی، جامدادی، کیف چرخدار، کیف رودوشی

انواع چسب: چسب نواری، چسب کاغذی، چسب ماتیکی، چسب چوب، چسب مایع، چسب جلدی

وسایل بازی و سرگرمی: بازی های فکری مثل شطرنج و منچ، خمیربازی، دارت و…

لوازم تولد مثل: تم تولد، شمع، بادکنک و…

لوازمی مثل: پاک کن، مداد تراش، خط کش، لاک غلط گیر، لیوان پلاستیکی، قمقمه آب و…

اجناسی که ذکر کردیم، در طرح ها و رنگ ها و جنس های مختلفی وجود دارند و همین باعث تنوعِ زیاد مغازه لوازم تحریر می شود. هرچه تنوع بیشتری از اجناس را در مغازه خود داشته باشید، مشتری های بیشتری جذب مغازه شما خواهند شد.

💡نکته مهم: لیست کاملی از لوازم تحریر مورد نیاز دانش آموزان با رده های مختلف سنی تهیه کنید و در معرض دید مشتریانی که در شهریور ماه برای خرید لوازمِ موردنیاز مدرسه به مغازه شما می آیند، قرار دهید. این کار باعث می شود که مشتریان هرآنچه که لازم دارند را از شما خرید کنند و چیزی را فراموش نکنند.

تجهیزات مغازه لوازم التحریر

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، مغازه های لوازم تحریر علاوه بر فروش نوشت افزار، خدماتی مثل صحافی، کپی، تایپ مقالات و پایان نامه ها، سیمی کردن جزوات و کتاب ها، فنر زدنِ کتاب ها و… را ارائه می دهند و از این راه هم کسب درآمد می کنند.

تجهیزات نوشت افزار

اگر شما هم قصد دارین  در هنگام راه اندازی لوازم التحریر فروشی خود این خدمات را به مشتریان ارائه دهید، باید تجهیزاتِ لازم برای ارائه این خدمات را تهیه کنید.

البته شما باید بر اساس مقدار سرمایه ای که دارید و متراژ مغازه خود، تجهیزاتِ لازم را تهیه کنید.

در زیر لیستی از تجهیزاتی که برای ارائه خدمات در مغازه لوازم التحریر لازم است، آورده ایم تا شما بر اساس شرایط خود به خرید تجهیزاتِ لازم اقدام کنید:

 • پرینتر
 • دستگاه فنرزن
 • دستگاه صحافی
 • دستگاه کپی
 • لپ تاپ یا کامپیوتر

شما در ابتدا با یک دستگاه پرینتر که هزینه ی زیادی هم ندارد شروع کنید و کم کم تجهیزات خود را کامل کنید، این تجهیزات را میتوانید به صورت استوک یا کارکرده تمیز هم خریداری نمایید.

دکوراسیون مغازه لوازم التحریر

_ چیدمانِ اجناس را به گونه ای انجام دهید که مشتری بتواند خیلی سریع وسیله ای که می خواهد را پیدا کند.

_ لوازمِ مرتبط را در کنار هم بچینید، مثلا دفترها را دریک قفسه، انواع خودکارها و مداد ها و ماژیک ها و لاک غلط گیر و پاک کن و مداد تراش و… راهم در یک قفسه، کوله پشتی ها را هم در قفسه ای جدا قرار دهید.

در این صورت، هم دسترسی به این وسایل راحت تر است و هم مشتری می تواند انواعِ مختلفِ وسیله ای که می خواهد، مثلا انواع مختلفِ دفتر را با هم مقایسه کند و سپس خرید کند.

_ اگر مغازه لوازم التحریر شما دو طبقه است، بهتر است یک طبقه را به فروش انواع کیف مثل کوله پشتی، جامدادی، کیف چرخدار و… اختصاص بدین.

_ لوازم التحریرِ مناسبِ کودکان را در قفسه های پایینی بچینید تا در دید کودکان باشند و کودکان به راحتی به این لوازم دسترسی داشته باشند.

_ می توانید قفسه ای را  برای مناسبت های مختلف مثل روز معلم، روز دانش آموز، روز دختر و…  طراحی کنید. در این صورت می توانید فروش خوبی در این مناسبت ها داشته باشید.

_ از تنوعِ رنگی لوازم تحریر در چیدمان مغازه خود استفاده کنید. مثلا اگر از یک قمقمه چند رنگ دارید، رنگ های مختلف قمقمه را در کنار هم بچینید. این تنوع رنگی باعث زیبایی مغازه و جلب نظر مشتری و درنهایت فروش بیشتر می شود.

_ روی همه اجناسِ مغازه، قیمت بزنید تا مشتری ها مجبور نباشند قیمتِ هرچیزی که می خواهند بخرند را بپرسند.

در کلیپ زیر میتوانید برای نحوه ی چیدمان وسایل و دکوراسیون مغازه خود ایده بگیرید.

آموزش دریافت پروانه کسب

برای راه اندازی لوازم التحریر، باید پروانه کسب این شغل رو از اتحادیه اصناف فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسیِ استان و یا شهرستانِ خود دریافت کنید.

برای دریافت پروانه کسب مغازه لوازم التحریر، باید مراحل زیر را طی کنید در اتحادیه مدارک زیر از شما خواسته می شود.

دریافت پروانه کسب یا مجوز مغازه لوازم التحریر فروشی

مدارک لازم برای دریافت پروانه کسب مغازه لوازم التحریر

 • مدارک هویتی شناسنامه و کارت ملی
 • اجاره نامه یا سند مغازه
 • عکس به تعداد کافی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی عدم اعتیاد
 • گواهی عدم سوء پیشینه

هر چند ممکن است شرایط هر استان نسبت به استان دیگر متفاوت باشد اما کلیات موارد بالاست برای اطلاعات بیشتر به وبسایت اتحادیه نوشت افزار مراجعه کنید.

پس از ارائه مدارکِ بالا به اتحادیه، در صورت صلاحدید رئیس اتحادیه، جواز کسب آماده شده و با پرداخت یک مبلغ جزئی پروانه به نام شما صادر خواهد شد.

میزان درآمد شغل لوازم التحریر فروشی

امروزه مغازه های لوازم التحریر، به دلیل خدماتی که در کنار فروش لوازم تحریر ارائه می دهند، در ماه های مختلف سال، مشتریان خود را دارند.

برای بالارفتن میزان فروش خود، می توانید به مدارس، دانشگاه ها و ادارات سر بزنید و تخفیفاتی را برای این مراکز در نظر بگیرید، و درصورت سفارش دادن، سفارشات را به طور رایگان ارسال کنید. در اینصورت می توانید فروش بالایی از این راه داشته باشین.

میزان درآمد شغل لوازم التحریر فروشی

سود مغازه لوازم التحریر

یکی از مهمترین سوالات راجع به راه اندازی لوازم التحریر فروشی میزان سود این شغل است.

میزان سود اجناس داخل یک فروشگاه نوشت افزار با توجه به گستردگی محصولات متفاوت است، مثلا ممکن است یک برند خودکار 10 درصد سود داشته باشد و یک برند دیگر 20 درصد.

یک جلد کتاب از انتشارات الف سود 8 درصدی را نصیب شما بکند اما همان کتاب از انتشارات ب سود 30 درصدی را نصیب شما کند و اما به طور متوسط میتوان این سود را حدود 30 تا 40 درصد در نظر گرفت که سود خوبی می باشد.

مثلا با فروش روزانه دو میلیون تومان در روز چیزی حدود 600 تا 800 هزار تومان سود کرده اید که درآمد ماهیانه لوازم التحریری شما حدود 20 میلیون تومان میشود.

شاید بگویید که دخل گرفتن 2 میلیون در روز کار سختی است، بله درسته اما در سال شما حدود 2 ماه(شهریور و مهر) را دارید که طی آن میتوانید به اندازه کل سال فروش داشته باشید و جبران نمایید.

بنظر بنده وظیفه مهم شما افزایش فروش و مشتری با ترفند های مختلف است که در لابه لای مباحث به آن اشاره شد و در ادامه هم بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ویترین مغازه لوازم التحریر

ویترین، اولین قسمت از مغازه است که مشتری می بیند. پس سعی کنید ویترینی جذاب و شیک برای مغازه خود طراحی کنید.

به این منظور، نمونه هایی از بهترین و خوشرنگ ترین اجناس را در ویترین مغازه بچینید.

ویترین را طوری بچینید که مشتری در یک نگاه متوجه شود که شما انواع لوازم التحریر را دارید. مثلا می توانید پک کاملی از لوازم التحریرِ موردنیازِ دانش آموزان را در ویترین بچینید.

در طراحی ویترین  از رنگ های شاد مثل قرمز، صورتی، زرد و…  استفاده کنید. رنگ های شاد مهیج هستند و باعث جذب مشتری می شوند. کودکان هم جذب رنگ های شاد می شوند.

نکته مهم!!!

خب همینجا که دید خوبی در مورد راه اندازی لوازم التحریر فروشی به دست آوردین بذارین نکته ای را در مورد میزان سرمایه اولیه متذکر شوم، شما با توجه به میزان گستردگی کارتان میتوانید هزینه راه اندازی لوازم التحریر را بالا و پایین نمایید.

مثلا برخی ها از هیچگونه تجهیزاتی برای چاپ و پرینت استفاده نمیکنند که خود این میتواند به یکباره حدود 20 میلیون از سرمایه اولیه شما را حفظ نماید.

خب اما از آن طرف هم میزان فروش و سودشان پایین می آید. اما اگر بخواهیم یمک رقم حداقلی برای سرمایه مورد نیاز راه اندازی مغازه لوازم التحریر بگوییم بدون هزینه مکان شما به مبلغ 120 میلیون تومان ( بدون تجهیزات چاپ) نیاز دارید که 20 میلیون آن صرف خرید دکور و قفسه و میزو صندلی و کارتخوان و دریافت پروانه کسب میشود و باقی آن صرف خرید اجناس می شود.

در این صورت شما برای راه اندازی لوازم التحریر فروشی کوچک و نقلی موفق شده اید.

بیشتر بدانیم: راه اندازی سبزی مارکت | یک شغل پر سود

مهارت های لازم شغل لوازم التحریر فروشی

برای اینکه بتوانید در راه اندازی لوازم التحریر فروشی، موفق شوید، باید بتوانید به مشتریان درباره کیفیت و کاربرد هریک از لوازمِ موجود در مغازه توضیح دهید. همین توضیحات شما باعث جلب اعتماد مشتری میشه و مشتری هاتون رو ثابت می کنه.

مهارت های شغل لوازم تحریر فروشی

همچنین شما باید در انتخاب عمده فروشانِ لوازم التحریر مهارت داشته باشید و اجناسی با کیفیتِ بالا و قیمت مناسب تهیه کنید.

مهارت مهم دیگر، برقراری ارتباط درست با مشتریان است، شما باید با خوش اخلاقی و خوش رویی با مشتریان برخورد کنید. مشتری ها از فروشنده بداخلاق، خوششون نمیاد و سعی می کنن ازش خرید نکنند.

پیشنهاد فوق العاده: آموزش ورود به شغل پرده فروشی

نورپردازی مغازه نوشت افزار

تاریک بودن فضای داخل مغازه باعث می شود مشتریان رغبتی برای دیدنِ اجناسِ مغازه نداشته باشند و فضایی خستگی آور را ایجاد می کند.

بنابراین در ویترین و دکوراسیون داخلی مغازه، حتما  از نورپردازی مناسبی استفاده کنید. نورپردازی باید به گونه ای باشد که همه اجناس به وضوح دیده شوند و چشم مشتریان اذیت نشود.

نور مناسب باعث می شود که اجناس به خوبی دیده شوند و در نهایت، میزان فروش و درآمد بیشتر شود.

در زمان راه اندازی لوازم التحریر فروشی این مورد را جدی بگیرید که نورپردازی مناسب مغازه و ویترین هم باعث جذب مشتری و افزایش درآمد می شود.

تبلیغات و بازاریابی مغازه لوازم التحریر

برای تبلیغ مغازه لوازم التحریر خود، می توانید از پخش تراکت در اطراف مغازه استفاده کنید.

بازاریابی در شغل لوازم تحریر فروشی

همچنین در ابتدای کار بهتر است برای جذب مشتری، به سود کمتر قانع شوید.

به علاوه می توانید در ابتدای راه اندازی لوازم التحریر فروشی برای جذب مشتری، در یک مکان مناسب از مغازه بنویسید که برای خریدهای مثلا بالای صدهزار تومان، یک دفتر یا یک قمقمه هدیه داده می شود.

شما می توانید برای تبلیغ مغازه خود از فضای مجازی هم استفاده کنید. مثلا می توانید سایتی برای مغازه خود طراحی کنید و تصویر و تمامی مشخصاتِ اجناس مغازه را در سایت قرار دهید و امکان خرید غیرحضوری را برای مشتریان فراهم کنید.

مثل سایت زیر که به صورت فروش آنلاین فعالیت داره و میتونید برای خرید عمده هم قیمتاش رو مقایسه کنید.

در موقع راه اندازی لوازم التحریر فروشی آنلاین برای جذب مشتری، سفارشاتِ مشتریان را به طور رایگان ارسال کنید.

همچنین می توانید در اینستا برای مغازه خود پیجی بزنید و تصویر و تمام مشخصاتِ اجناس مغازه را در پیج خود قرار دهید. در ابتدای کار می توانید به مشتریانی که دنبال کننده شما هستند، تخفیفات جزئی درنظر بگیرید و به این ترتیب، تعداد دنبال کننده های خود را بالا ببرید.

همیشه با مشتریان با خوش اخلاقی و صبوری برخورد کنید. مطمئن باشید که خوش برخوردی شما باعث حفظ مشتری هاتون میشه.

اسم مغازه لوازم التحریر:

سعی کنید اسمی مناسب و تک برای مغازه لوازم التحریر خود انتخاب کنید، تا در ذهن مشتری ماندگار شود.

بهتر از اسم هایی استفاده کنید که برای کودکان و نوجوانان جذاب تر است. زیرا بخش بزرگی از مشتریان شما، دانش آموزان هستند.

در راه اندازی لوازم التحریر فروشی انتخاب اسمی شیک و تک برای مغازه، نوعی تبلیغ حساب می شود و روی فروش و درآمد شما تاثیر می گذارد.

برای انتخاب نام برند مقاله کمک برای انتخاب نام مغازه کلی اسم جذاب و جدید بهت پیشنهاد میده.

خرید عمده لوازم التحریر

یکی از مهمترین کارهای راه اندازی لوازم التحریر فروشی تهیه اجناس از مراکز معتبر و خوب می باشد که هم اجناس خوبی به شما تحویل بدهند و هم قیمت مناسب داشته باشند.

یکی از بهترین مکان ها برای خرید عمده بازار تهران است که میزان عمده فروشان بسیار است و تنوع اجناس بسیار بالاست همچنین میتوانید به صورت آنلاین خریداری کنید و درب مغازه تحویل بگیرید اما در مورد خرید آنلاین حتما از کیفیت و برند اجناس مطمئن شوید.

جمع بندی: در این مقاله راجع به راه اندازی لوازم التحریر فروشی با یکدیگر گپ و گفتی داشتیم و متوجه شدیم که اگر در شغل نوشت افزار بتوانیم با ترفندهای خوبی مشتری را افزایش دهیم در نتیجه سود خوبی نصیب ما خواهد شد.

تیم کانش
تیم کانش

ما در کنار شماییم تا بتوانیم با قرار دادن مطالب و آموزش های مفید، گام کوچکی جهت افزایش دانش و کسب مهارت شما بردایم...

10 پاسخ

 1. سلام وعرض ادب میشه لطفا راهنمایی کنید دنبال اسم خوب برا شروع کار آنلاین شاپ لوازم تحریر میگردم ممنون میشم چندتا ايده بدین
  واینکه چطور میتونم عمده آنلاین اعتمادکنم

 2. بسیار عالی و جالب بود . البته چقدرخوب می شد در مورد مراجع مورد لزوم خریداری عمده در تهران اطلاعات بیشتری می دادید. در هر صورت خیلی متشکرم.

 3. سلام آقای کرمی خسته نباشید 🌹میخواستم بدونم الان یا مبلغی حدود بر ۷۰۰ ملیون میشه لوازم التحریری خوبی باز کرد ؟

 4. سلام این مقاله و مبالغ برای اوایل سال ۱۴۰۰ بود
  با وجود تورم در زمان کنونی با چ مبلغی میشه راه اندازی کرد
  مغازه و دکور و تجهیزاتش رو دادم
  فقط نمیدونم چقد سرمایه برای خرید اجناس نیازه
  آیا با هشتاد میلیون میشه راه افتاد؟

 5. درود بر شما
  اگر منظور شما سرمایه شما برای خرید اجناس و تجهیزات است و مشکلی بابت مکان ندارید
  بله می توان با این مقدار یک لوازم التحریر متوسط راه اندازی کرد اما انتظار یک لوازم التحریری خیلی بزرگ و تکمیل را نداشته باشید…
  موفق باشید…

 6. سلام ، قصد جدی برای شروع کار نوشت افزار را دارم . محل کسب نسبتا” مناسبی را هم با مساحت حدودی 30 متر مربع از خودم دارم . اول اینکه برای شروع میزان حدودی سرمایه برای تهیه اقلام مغازه (غیر از دکوراسیون ، نورپردازی و ….) چقدر باید باشد ؟ از طرف دیگر خواهشمندم راهنمایی لازم را جهت مراجعه به تأمین کنننده های معتبر و منصفی برای تهیه اقلام متنوع بفرمایید و در موارد خاص معرفی نمایید . سپاس

  1. درود بر شما
   سوالات شما در مقاله کاملا پاسخ داده است یکبار دیگر دقیق مطالعه بفرمایید
   در صورت داشتن سوال مجددا مطرح نمایید.
   موفق باشید…

  2. سلام اقا حمید اگه کار نوشت افزار را راه انداختید از تجربیات و اینکه اطلاعاتی راجب تامین لوازم تحریر در اختیارم بگذارید ممنون میشوم🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *