کانش مرجع مناسب
کسب مهارت و دانش

شغل تابلو سازی | 0 تا 100 راه اندازی تا درآمد بالا

شغل تابلو سازی 0 تا 100
شغل تابلو سازی بدون شک یکی از پرتقاضاترین شغل های موجود در کشور ما همین شغل تابلوسازی می باشد، چرا که همه ی کسب و کارها به حرفه ی تابلو سازی نیازمند بوده و برای بهتر دیده شدن و تبلیغاتشان نیازمند این می باشند که تابلوهای زیبا و جذابی را برای کسب و کار خود فراهم کنند. اگر به دنبال این شغل پر درآمد هستید پس با ما همراه باشید.
شغل تابلو سازی 0 تا 100
فهرست مقاله :

همه چیز در مورد شغل تابلو سازی

اول یک تعریف کوتاه از این شغل خدمتتان عرض بکنم به خصوص برای افرادی که اطلاعات کافی از این شغل ندارند تا بهتر بتوانید تصویر سازی ذهنی داشته باشید.

تابلو سازی چیست؟

شغل تابلو سازی یکی از کسب و کارهایی می باشد که بیشتر در زمینه تبلیغات فیزیکی کسب و کارهای مختلف فعال بوده که به دلیل تقاضای بالا همچنان یکی از پردرآمد ترین شغل ها محسوب می شود.

حتما تابلوهای تبلیغات زیادی را در خیابان دیده اید مانند تابلوهای چلنیوم در سر در یک رستوران یا تابلوهای مطبی در سردر ساختمان پزشکان مختلف یا تابلو ال ای دی ها روان و ثابت که شب ها رنگ و لعاب زیبایی به شهرها میدهد.

راه اندازی تابلو سازی چلنیوم

اما سوال: یک تابلو ساز چه کار می کند ؟

کسی که تابلوسازی میکند در حیطه فعالیت های زیر کار کرده و سفارش های مختلف را قبول می کند.

ساخت تابلو چلنیوم

یکی از موارد مهم امروزی در تابلوهای تبلیغاتی ساخت تابلو چلنیوم است که جزو تابلوهای تبلیغاتی زیبا و لاکچری محسوب شده و کسب و کارها هم برای تبلیغات خود خیلی جذب این تابلوها شده اند نا گفته نماند همچنین بیشترین سود را نیز برای تابلوسازان دارد

ساخت تابلو ال ای دی ثابت و روان

یک نمونه دیگه از تابلوهای ساخته شده در کارگاه تابلوسازی تابلو led های ثابت و روان است که در بین این دو تابلو ال ای دی ثابت بسیار پرطرفدار است و کمتر مغازه ای را میتوانید پیدا کنید که چند مورد تابلو led رنگی و چشمک زن پشت شیشه های مغازه اش نصب نکرده باشد.

پیشنهاد عالی: آموزش ساخت تابلو ال ای دی ثابت

ساخت تابلو فلسکی

افرادی که هزینه ساخت تابلو چلنیوم را ندارند سمت ساخت تابلوهای فلکسی می روند که اتفاقا این نمونه همچنان بازار خوبی دارد و سود خوبی هم دارند.

تابسوسازی ال ای دی و چلنیوم

چاپ بنر

شما اگر می خواهید به صورت حرفه ای وارد شغل تابلو سازی شوید بایستی که یک دستگاه چاپ بنر داشته باشید چرا که برای چاپ بنرهای مختلف مانند ترحیم و زیارت و … به شما مراجعه می کنند.

هم از این طریق درآمد خود را افزایش می دهید و هم اینکه طرح های خود برای ساخت تابلوهای فلکسی را خود می زنید و دیگر نیازی به برون سپاری ندارید و سودش به جیب خود می رود.

علاوه بر موارد بالا یک تابلو ساز بر حسب گستردگی کارش مارد زیر را نیز انجام می دهد:

 1. چاپ تراکت
 2. سفارش چاپ کارت ویزیت
 3. شبرنگ
 4. مهرسازی
 5. ساخت تابلو نئون و نئون فلکسی
 6. ساخت تندیس و …

پس همینطور که می بینید شغل تابلو سازی یک شغل بسیار گسترده است که بر حسب اندازه مکان و میزان مهارت های شما میتواند بسیار متنوع باشد و هر چقدر که تنوع کارهای شما بالاتر باشد مطمئنا درآمد شما نیز بالاتر خواهد رفت.

در ویدئوی زیر می توانید بخشی از ساخت و مونتاژ تابلو چلنیوم را مشاهده نمایید.

میزان درآمد شغل تابلو سازی

اینکه میزان درآمد یک تابلو ساز چقدر باشد به موارد مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها موارد زیر است:

 1. تعداد مشتری
 2. تعداد خدمات

درآمد شغل تابلو سازی

خب مطمئنا شما در شغل تابلوسازی بایستی تمام تلاش خود را بکنید که تعداد مشتری هایتان افزایش یابد چرا که افزایش مشتری مساوی است با افزایش درآمد شما 

حالا شده با بازاریابی و تبلیغات مختلف در فضای حقیقی و مجازی، مثلا حتما پیج داشته باشید و نمونه کارهای خود را در آن قرار دهید و از محتوا جذاب برای مخاطب خود استفاده نمایید.

مثلا ویدئوهای زیر نمونه ای از ویدئوی تبلیغاتی یک تابلوساز است که مطمئنا در ثبت فارش های بعدی آن بسیار موثر خواهد بود.

اما تعداد خدمات !!

مطمئنا تعداد خدمات شما میتواند درآمد و سود شما را افزایش دهد مثلا کسی که فقط تابلو ال ای دی ثابت و روان و چلنیوم کار می کند با کسی که انواع و اقسام خدمات چاپ را انجام می دهد بسیار متفاوت است.

پس بهتر است قدم به قدم تعداد خدمات خود را نیز افزایش دهید تا درآمد شما نیز افزایش یابد.

اما اگر بخواهیم یک رقم برای درآمد ماهانه شغل تابلوسازی مطرح کنیم میزان درآمد این شغل از 5 میلیون در ماه شروع شده و بر حسب میزان سفارش و خدمات به بالای 30 میلیون در ماه نیز می رسد

مجوز و پروانه کسب برای تابلوسازی

شما در شغل تابلو سازی نیز مانند هر شغل دیگری نیاز به مجوز و پروانه کسب دارید برای دریافت پروانه کسب شغل تابلو سازی به اتحادیه تابوسازان شهر خود مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت نمایید، یک سری مدارک مانند:

 1. اصل شناسنامه و کارت ملی
 2. کپی صفحات شناسنامه و کارت ملی
 3. عکس 3در 4 به تعداد کافی
 4. گواهی عدم سوء پیشینه
 5. کارت پایان خدمت یا معافیت
 6. و…

مجوز تابلو سازی

پس از مراحل بالا و طی شدن روند اداری و پرداخت حق عضویت (مبلغ ناچیزی است حدود 1 میلیون) و تایید کارشناسان مربوطه به شما مجوز فعالیت در شغل تابلوسازی را می دهند.

سرمایه اولیه برای ورود به شغل تابلوسازی

یکی از مهمترین موضوعات برای ورود به هر کسب و کاری از شغل سوپرمارکت گرفته تا تابلو سازی میزان سرمایه اولیه است .

سرمایه کار تابلو سازی

اگر بخواهیم یک رقم برای سرمایه اولیه شغل تابلو سازی بیان کنیم کار سختی می باشد چرا که این هزینه بستگی به دو مورد مهم زیر دارد:

 1. مکان مغازه یا کارگاه شما
 2. گستردگی کار شما

مورد اول که بسیار متغیر است و وابسته به این است که شما یک مکان مناسب با اندازه مناسب و در یک منطقه مناسب انتخاب نماییدف پس ما وارد هزینه اجاره و رهن نمی شویم.

اما مورد دوم!! همانطور که تا الان متوجه شدید شغل تابلوسازی شاخه های مختلفی دارد و هر چقدر که تعداد خدمات شما در این شاخه ها افزایش یابد مطمئنا سرمایه اولیه شما نیز بالاتر می رود.

مثلا ممکن است یک کارگاه بدون دستگاه چاپ بنر کار خود را شروع کند، خب همین اول کاری حداقل 150 میلیون از هزینه هایش کم می شود یا کار کپی و چاپ را انجام ندهد تمام این موارد می تواند هزینه های او را کاهش دهد اما به طور خلاصه بدون در نظر گرفتن مکان و اجاره شما برای ورود به این کار حداقل 50 میلیون تومان نیاز دارید و اگر میخواهید که کارگاه مجهزی از وسایل داشته باشید مطمئنا این رقم به بیش از 700 میلیون میرسد و این بستگی به شما دارد.

بذارید یک مثال برای شما بزنم مثلا کسی برای ساخت تابلو چلنیوم و خمکاری آن از دستگاه خم کن چلنیوم استفاده می کند و دیگری این کار را با دست انجام می دهد پس تفاوت زیاد است.

پس برای این موضوع ابتدا با خود کنار بیایید که میخواهید در شغل تابلو سازی چقدر پیش بروید و چه تجهیزاتی می خواهید.

بیشتر بخوانیم: راه اندازی کافی نت | یک شغل پر سود

مهارت مورد نیاز شغل تابلو سازی

شغل تابلو سازی یک کار مهارتی بود و با توجه به مهارتی که دارید پول در می آورید در این شغل بایستی به موارد زیر آشنا باشید.

مهارت های نصب تابلو چلنیوم و فلکسی

مهارت ساخت تابلوهای مختلف

ساخت تابلو led یا چلنیوم یا فلکسی هر کدام مهارتی هستند که شما بایستی بلد باشید  تا بتوانید پروژه بگیرید

برای آموزش این مهارت ها می توانید مدتی به شاگردی بروید ساخت تابلو ال ای دی ثابت و وروان را میتوانید با دوره های مختلف یاد بگیرید اما ساخت تابلو فلسکی و چلنیوم نیازمند شاگردی و خاک کارگاه خوردن است.

مهارت طراحی

شما به عنوان کسی که کارهای تبلیغاتی انجام می دهد بایستی با دو نرم افزار مهم زیر آشنا باشید و طرح های مختلف را پیاده سازی کنید:

 1. نرم افزار فتوشاپ
 2. نرم افزار کورل

نرم افزار فتوشاپ جهت طراحی های مختلف بنر و کارت ویزیت نیاز است و نرم افزار کورل را  نیز برای طراحی تابلوهای مختلف مانند تابلو ال ای دی نیاز دارید که طرح را با آن پیاده سازی نمایید.

مهارت کار با ابزار مختلف

شما برای ساخت تابلو نیازمند کار با ابزار زیر هستید

 1. اینورتر یا دستگاه جوش
 2. فرز
 3. دریل
 4. هویه
 5. عمود بر
 6. و …

مثلا برای نصب تابلو جوشکاری و دریل کاری شما باید درجه یک باشد و طوری نباشد که پس از نصب با یک باد شدید تابلو شما کنده شود و خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد، پس هر چه می توانید توانایی خود را در این زمینه افزایش دهید.

با افزایش مهارت های شما مطمئنا درآمد شما و سفارشات شما روز به روز بیشتر خواهد شد و در شغل خود بهتر پیشرفت خواهید کرد.

💡 توصیه مهم :

توصیه مهمی که در شغل تابلو سازی به شما دارم این است که حتما و حتما یک نصاب کار بلد داشته باشید و کارهای نصب را به او بسپارید چرا که اگر قرار باشد برای هر نصب شما کارگاه تابلوسازی خود را تعطیل نمایید مطمئنا بیش از حقوق یک نصاب ضرر می کنید.

همچنین نصب کارها انرژی زیادی را از شما می گیرد که مطمئنا جلوی پیشرفت شما را خواهد گرفت.

در صورت داشتن هر گونه سوالی در مورد شغل تابلو سازی آن را با ما در میان بگذارید …

تیم کانش
تیم کانش

ما در کنار شماییم تا بتوانیم با قرار دادن مطالب و آموزش های مفید، گام کوچکی جهت افزایش دانش و کسب مهارت شما بردایم...

6 پاسخ

 1. سلام…
  خیلی اطلاعات مفید مفید برای کسانی که علاقه به تابلو سازی دارد….مرسی از شما و همکاران شما.

 2. سلام چرا آموزش نئون رو هم به دوره هاتون اضافه نمیکنید؟ لطفادوره آموزش نئون رو بزارید🙏🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *