کانش مرجع مناسب
کسب مهارت و دانش

راه اندازی میوه فروشی| سوپر مارکت بهتره یا …

کسب و کار میوه فروشی
میوه فروشی یا سوپر میوه یکی از کسب و کار هایی ست که میتواند سودده باشد اما باید روش های موفقیت و افزایش درآمد در این کار را بدانیم و با ایده ها خلاقانه و کارهای ابتکاری بتوانیم مشتری مناسب جذب کنیم. در این مقاله راه اندازی میوه فروشی را از جنبه های مختلف مانند معایب و سختی ها و مزایا و سود میوه فروشی و... را بررسی خواهیم کرد.
کسب و کار میوه فروشی
فهرست مقاله :

راه اندازی میوه فروشی

راه اندازی میوه فروشی شاید جزو فکرهایی باشه که به ذهنمون میرسه و میگیم آیا ورود به این کسب و کار میتونه برامون پولساز باشه؛ میوه جزو محصولاتی هست که به هیچ وجه از سبد خرید خانوار نمیشه حذفش کرد، شاید بشه کمش کنیم اما مطمئنا نمیتونم حذفش کنیم؛ پس به عنوان یه بازار خوب میشه روی یه میوه فروشی حساب باز کرد و ازش پول خوبی درآورد.

اما هر چیز قاعده و اصول داره و اگه بی گدار به آب بزنیم ممکنه سرنوشت ما هم بشه شبیه اونایی که میان یه کسب و کار باز میکنن و بعد از چند ماه جمع میکنن و با کلی بدهی و زیان از کارشون خارج میشن، که تو محله هامون زیاد دیدیم . پس ما میخوایم حساب شده جلو بریم،  پس بزن بریم.

راه اندازی سوپر میوه

مغازه مناسب برای راه اندازی میوه فروشی

رو انتخاب مکان برای راه اندازی میوه فروشی خیلی دقت کنید، سعی کنید محلی رو انتخاب کنید که ترجیحا سه شرط زیر را داشته باشد:

 1. از لحاظ جامعه آماری محله ی خلوتی نباشد.
 2. نزدیک به محل زندگیتان باشد.
 3. سوم اینکه سوپر میوه پادشاه نداشته باشه!!(در ادامه بیشتر توضیح میدم)

تنظیم لیست مناسب

برای خودتون یه لیست 4-5 تایی از محله هایی که فکر میکنید مناسب هستند رو تهیه کنید، این لیست هم بر اساس سه تا شرط بالا بچینید که هم نزدیک خونه باشه و هم محله خلوتی نباشه و هم اینکه سوپر میوه پادشاه نداشته باشه و این یعنی چی؟

در بعضی محلات شاید برخورد کرده باشید که یک نفر در زمینه کسب و کارش تبدیل میشه به بهترینه محله، مانند بهترین میوه فروش محل، بهترین نانوائی محل و یا …  اصطلاحا ما میگیم برندسازی کرده (هر چند خودشم ندونه) اما تبدیل به برند شده و مثلا دیگه میوه فروشی ارسلان شده برند منطقه فاطمی و  از هر لحاظ تکه:

 • مغازه در حد میدون تره باره
 • اخلاق در حد لالی گا
 • قیمت ها پایین تر از هر جای ممکنه
 • تنوع محصولات فوق العاده
 • کیفیت خوب و…

و هر کی میخواد میوه و سبزیجات بگیره به جز آقا ارسلان به کس دیگه ای رجوع نمیکنه . حالا فکر کن یه محل 2تا یا حتی بیشتر از این آقا ارسلانا داشته باشه؛ اگه شما بخواین برید تو این محل یه سوپرمیوه ای بزنید احتمال شکستتون بالاست (اصطلاحا میگیم اینجا تبدیل شده به اقیانوس قرمز ) یعنی نمیشه دیگه!!

چرا میشه مگر اینکه با برنامه و هدف و خلاقیت هر چه تمام تر پیش برید و استراتژی داشته باشید.پس ما دنبال هزینه زیادی و رقابت فعلا نیستیم.

من پیشنهاد میکنم که: در صورت مواجه شدن با چنین موضوعی منطقه مورد نظرتون رو تغییر بدید برید سراغ محله شماره 2(به همین خاطر بود که گفتم که یه لیست تهیه کنید.)

بررسی فاکتورهای مهم دیگر مکان

 •  سطح درآمد (محله شلوغ که از لحاظ درآمدی مردم منطقه در حد متوسط یا متوسط به بالا هستن طلاست قدرش رو بدونین بعدا متوجه میشید.)
 • میزان اجاره : میزان اجاره مغازه خیلی مهمه بعضا ممکنه که یه مغازه با مغازه دیگه در یک محل یا دو محل متفاوت اختلاف چند برابری داشته باشند باید حواستون باشه(اما همیشه هم اجاره بالا بد نیست ممکنه جایی رو که اجاره می کنید یه تومن بالاتر باشه اما مقدار فروشتون در ماه بالای 5 تومن یا حتی بیشتر افزایش بده و انگیزه شما رو برای کار کردن طوری بالا ببره که بترکونید؛  پس همیشه هم از اجاره بالا نترسید.)
 •  پاخور بودن: پاخور بودن مغازه بسیار مهمه این که مغازه کجاس کنار ایستگاه اتوبوس یا تاکسی هست، وسط محلس یا آخر محله، بحر مغازه چند متره، چند دهنه و جند بره، متراژ مغازه چقدره همشون تاثیر گذارند که به عنوان فاکتور های مهم باید در نظر بگیرید.

و همین طور پیش برید که یک مکان مناسب برای راه اندازی مغازه میوه فروشی یا سوپر میوه تون انتخاب میشه.

بیشتر بدانید!! آموزش راه اندازی یک مغازه عطر فروشی | کاری شیک و پر سود

چیدمان و قفسه بندی سوپر میوه

حالا برید سراغ چیدمان و قفسه بندی، برای اینکار میتونید از قفسه ها کارکرده و تمیز هم استفاده کنید(در ابتدای راه اندازی میوه فروشی هزینه های غیر ضروری رو حذف کنید.) که هزینتون پایین بیاد، توی دیوار بگردید خیلی زیاده از قفسه هایی با ارتفاع مناسب استفاده نمایید که شیب دار باشد تا مشتری راحت به تمام میوه ها دسترسی داشته باشد.

استفاده از آینه(که باعث انعکاس نور و تصاویر میوه ها میشه) و پوستر میوه های مختلف و شکیل به سوپر میوه شما جون میده پس غافل نشین ازش.

نیاز به میز و ترازو هم دارید (ترازو رو ترجیحا آکبند بخرید که خیالتون راحت باشه  مگر اینکه از صحتش کامل مطمئن شید) ویه کارتخوان مقداری نایلون رکابی در 3 سایز مختلف.

راه اندازی میوه فروشی تاثیر دکور

اما میرسیم به اصل موضوع:

خریدن بار

نحوه ی بار خریدن در این کسب و کار بخصوص شما که در ابتدای راه اندازی میوه فروشی هستین  خیلی مهم است؛ نیازی نیست در ابتدای کار از هر میوه و محصولی زیاد بیارید که خراب شه. چیزی که باید دقت کنید شما میوه فروش هستید و میوه هم خرابی داره پس با توجه به نیاز محل کم کم خرید کنید.

قیمت خرید را جدی بگیرید

به میدون تره بار شهر که میرید کامل دقت کنید قیمت ها رو کامل چک کنید همیشه قیمت ها رو بالا میگن مخصوصا شما که غریبه و تازه کار هستید غرفه داران و حجره داران این رو کامل متوجه میشن؛ اول کامل میدون تره بار رو بچرخید قیمت ها رو بپرسید و محصولات رو ببینید.

نگاه کنید که به باقی مشتری ها مثلا سیب رو چند میفروشند از باقی مشتری هاشون بپرسید که سیب رو برای شما چند زده.

پیشنهاد مناسب: اصلا از من میپرسید حتی چند روز قبل از افتتاح سوپر میوه ای این کار را چندین بار انجام دهید؛ ببنید چه ساعتی باری رفتن به میدان بار مناسبه، بعضی از میدون بارها ساعت 7صبح چیزی ندارن و باید صبح خیلی زود برید.

معایب و سختی های میوه فروشی

زمان کاری بالا

توجه داشته باشید که راه اندازی میوه فروشی بر خلاف ظاهرش کار سختیه و به نظر من حداقل 2 نفر نیاز داره پس اگه دست تنها هستید باید این رو به جون بخرید که به اندازه 2 نفر کار کنید.

چرا که از صبح زود شما باید بزنید بیرون فقط کم کم 4 ساعت مشغول خرید هستید که توان و انرژی از شما می گیرد. حالا باید بیاید مغازه و بار رو خالی کنید و بچینید و تا آخر شب هم باید مغازه باز باشه .نهایتش شما 2 ساعت استراحت دارید ساعت2 تا 4 اونم اگه بشه، پس ساعت کاریتون بالاست.

میوه محصولی که باید زود فروخته شود

محصولات میوه فروشی مثل سوپر مارکت نیست که ماندگاری بالایی داشته باشه و در ابتدا باید معقولانه بار خریداری کنید، تو تابستون هواستون باشه که نگهداری میوه ها سخت تره پس زیاد خرید نکنید و تا اونجا که میتونید مغازه خنک باشه.

شغلی بدون تعطیلات

به راحتی نمیتونید مواقع تعطیلات رسمی و غیر رسمی کرکره مغازه رو پایین بکشید چرا به میزانی که مغازه تعطیل است از دو طرف در ضرر هستید:

 1. از دست دادن مشتری
 2. از بین رفتن و کهنه شدن محصولات

چند ایده و ابتکار جذاب در میوه فروشی

در هر شغلی مانند تاسیس میوه فروشی داشتن ایده های جذاب و خلاقیت میتواند شمار را در رسیدن به موفقیت بسیار کمک کند هر چند در خلال مقاله در مورد کارهای ابتکاری مثل دیزاین و نور و استفاده از آیینه و … صحبت کردیم اما گفتن چند نکته هم خالی از لطف نیست.

ابتکارات در سوپر فروشی

استفاده از وانت بار

یکی از بهترین کارها در زمان راه اندازی میوه فروشی استفاده از وانت باره، اگر وانت بار دارید و جلوی مغازه جا برای پارک وانت بار هست یه محصول که ارزون هست رو زیاد بیارید و پشت وانت جلو مغازه پارک کنید و با قیمت خوب عرضه کنید این خودش بهترین تبلیغه و مثلا شما اگه یه محصولی مثلا هویج رو با فقط500 تومن سود بفروشید اما چند تا مزیت داره:

 • مشتری جذب میکنید
 • مشتری با خرید هویج باقی خریدهاشم انجام میده
 • تو برند سازیتو بسیار موثره
 • درسته سود این محصولات پایین میشه اما با فروش زیاد جبران میشه

بنظرم با اولین سودی که پس از راه اندازی میوه فروشی به دست آوردید یه وانت بار خریداری کنید چرا که در این کار بسیار نیازه هم برای بار خریدن روزانه مقدار زیادی صرفه جویی میشه بعضا کرایه وانت بار در مسیرهای طولانی 300 هزار تومان می شود که در ماه چیزی حدود 9 میلیون شما دارید هزینه حمل و نقل میکنید؛

پس بهتر هست هم این هزینه را سیو کنید و هم از ظرفیت وانت برای گسترش و معرفی کسب و کار میوه فروشی خود استفاده نمایید.

چیدمان بار و محصولات

سعی کنید بار در چیدمان بارها نهایت دقت رو بکنید. هم از لحاظ رنگ بندی چشم نواز باشه و ترکیب رنگ خوبی داشته باشه مثلا قرار نیست که خیار و کاهو رو که هر دو سبز رنگ هستند رو کنار هم بچینیم و بهتر است که رنگ های مختف در مغازه پخش شود.

در اوایل راه اندازی میوه فروشی تون به زیبایی و شیک بودن مغازه تان اهمیت دهید تا با عنوان میوه فروشی شیک و تر و تمیز شناخته بشین.

چیدمان هم طوری باشه که زیبایی به مغازه میوه فروشی بده، همه محصولات رو با گونی و جعبه تو مغازه رها نکنید، هم مرتب بچینید و هم محصولات رو دست چین کنید  و اونایی که یه مقدار وضعشون خرابه رو جدا کنید و ارزون تر بفروشید

نکته مهم: محصولاتی که چند روزی از خرید آنها گذشته است بایستی در مکانی قرار گیرد که راحت در دسترس باشد و و با عناوین و قیمت های جذاب از خراب شدن و دور ریز شدن آنها جلوگیری کنیم.

مشتری اتیکت قیمت را می پسندد

در تمام محصولاتتان از اتیکت های مناسب استفاده کنید و با عناوین جذاب مثلا:

 • انار سیاه دانه یزد
 • لیمو تازه میناب
 • پرتقال شیرین و آبدار

هم محصول را خوب معرفی کنید وهم قیت را بزنید تا مشتری راحت باشد، تاثیر زیادی روی جذب مشتری دارد چرا که راحت تر است و نیازی یست که دائما قیمت ها را به مشتری ها بگویید.

به نور مغازه اهمیت دهید

مغازه میوه فروشی نباید نور کمی داشته باشه و باید ترکیب نور آفتابی و مهتابی خوبی در مغازه داشته باشید و از لامپ های قوی استفاده کنید که درخشش میوه ها را دوچندان کنه.

محصولات نوبار و تازه

محصولاتی که به تازگی آمده اند و اصطلاحا نوبار  هستند را سعی کنید که در جلوی مغازه قرار دهید که جلوه خوبی به میوه فروشی شما میدهد.

سود میوه فروشی

اولین چیزی که در راه اندازی میوه فروشی برای ما مهم است میزان سود این کسب و کاره؛ برای محاسبه سود میوه فروشی باید این رو بدونید که از 30 درصد شروع شده و گاها بالای 100 درصد هم میرسد که از محصول تا محصول دیگر متفاوت است؛ با توجه به دور ریزی و خرابی میتوان گفت سودی حدود 50 درصد دارد.

مثلا سیب را کیلویی 5 تومن خریداری کرده اید و با قیمت 7.5 فرخته اید، اگر میوه فروشی شما در آخر شب 3 میلیون دخل بگیرید حدود 1 تومن آن سود است.

(اگر شما بتوانید خوب مدیریت کنید و خلاقیت داشته باشید واصولی جلو بروید دخل گرفتن شما در روز به بالای 10 میلیون هم میرسد که در هر محل چند نمونه با توجه به پتانسیل محل وجود داره)

سود معقول

در ابتدای هر کسب و کاری فکر سود آنچنانی نباشید در موقع راه اندازی میوه فروشی هم در ماه های اولیه حتی بعضا سود 10 درصدی را هم غنیمت بشمارید و بگذارید مردم محل به شما اطمینان کنند اگر این اطمینان از مشتری ها سلب شود دیگر به راحتی نمیتوانید مشتری برای خود جذب کنید پس چند ماه اول کار بسیار بسیار مهم است و زیر ذره بین هستید.

سود میوه فروشی

سوپر مارکت بهتره یا میوه فروشی

اینکه بخواهیم بدانیم که یک سوپر مارکت بهتره یا میوه فروشی عوامل مختلفی تاثیر گذاره که هر کس با توجه به شرایط خود باید یکی را انتخاب کند که چند مورد از این عوامل را بررسی می کنیم که میتونه برای راه اندازی میوه فروشی یا سوپرمارکت خیلی کمکتون کنه.

 1. در سوپر مارکت چیزی به عنوان دور ریز یا خراب شدن محصولات وجود ندارد اما در میوه فروش هست.
 2. خریدهای سوپر میوه به صورت روزانه هست و شما روزانه بایستی بار بخرید اما در سوپر مارکت ممکن است خریدهای دوره ای هفته ای یکبار و یا حتی بیشتر باشد.
 3. از لحاظ بهداشتی و تمیزی سوپر مارکت بالاتر است.
 4. زمان کاری سوپر مارکت پایین تر از سوپر میوه است.
 5. تعداد سوپر مارکت ها چندین برابر بیش از میوه فروشی ها محل است.
 6. نقد شوندگی سوپر میوه بالاست و در مدت کوتاهی در حد دو،سه روز بازگشت سرمایه داریم اما در سوپر مارکت اینطور نیست
 7. فروشگاه ها متنوع و زیاد تهدیدی برای سوپر مارکت هاست که روی مقدار فروش آنها تاثیر گذاشته است.
 8. از لحاظ تجهیزاتی سوپر مارکت به تجهیزات بیشتری مانند یخچال ایستاده و بستنی و … احتیاج دارد.

چند نکته دیگر

در مورد نسیه دادن ها توجه کنید تا از طرف مقابلتون مطمئن نشدید نسیه ندید که حتما پشیمون میشید، مخصوصا در اوایل راه اندازی میوه فروشی تون اصلا این کار رو نکنید تا به شناخت کافی در مورد مردم منطقه برسید.

نام خوب برای میوه فروشی انتخاب کنید که یاد همه بمونه و برند سازی کنید تا شما هم روزی قراره مثل آقا ارسلان بتروکنید و تو یاد همه بمونید. اگرم دنبال نام مناسب برای میوه فروشی یا کسب و کارت هستی مقاله انتخاب نام مناسب کسب و کار کلی پیشنهاد جذاب برات داره.

ایشالا!!!

اگر در مورد راه اندازی میوه فروشی تجربه ای داشتید و یا نظر یا سوالی دارید در بخش دیدگاه ها نظر خود را بفرستید تا با کمک یکدیگر بتوانیم برای به دست آوردن شغل مناسب به دوستان خود کمک کنیم.

کسب و کارتون پرسود

تیم کانش
تیم کانش

ما در کنار شماییم تا بتوانیم با قرار دادن مطالب و آموزش های مفید، گام کوچکی جهت افزایش دانش و کسب مهارت شما بردایم...

34 پاسخ

 1. سلام
  تازگیها یه فروشگاه کوروش اومده درست بغل سوپر مارکت من افتتاح کرده.میخواستم ببینم اگه من شغلم و به میوه فروشی تغییر بدم جواب میگیرم.با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   ابتدا بررسی کنید ببینید که این موضوع از لحاظ درآمدی چقدر روی کسب و کار شما تاثیر گذاشته است اگر این مقدار ناچیز است و شما هم سابقه خوبی در این
   کار و محل دارید با یک سری خلاقیت کمبود بوجود آمده را می توان جبران نمود.
   اما اگر این موضوع قابل توجه است با توجه به نوع محل، تعداد میوه فروشی ها محل و روحیات شما می تواند مناسب باشد اما این را در نظر بگیرید
   دنیای میوه فروشی با سوپرمارکت متفاوت بوده و سختی کار آن حداقل 2 برابر سوپری بوده و اگر دست تنها هستید برای شما بسیار سخت خواهد بود.
   حتما قبل از تغییر کاربری مشورت بگیرید.
   موفق و موید باشید

 2. سلام ببخشید داداش من میوه فروشی پشت وانتی داره با ده تومن میوه شروع کرد روزی دو سه ملیون دخل میزنه باز داده میوه سودم مثلا اگه میوه رو خریده ده تومن پنج تومن کشیده روش الان چرا مثلا بارش داره تموم میشه ۴ ملیون پول داره، درسته که قیمتا روزانه تغییر میکنه ولی من واقعا ذهنم درگیره

  1. سلام وقت بخیر
   این موضوع میتونه دلایل مختلفی داشته باشه، مثلا:
   1- دور ریز کارش زیاده و سودش رو گم میکنه
   2- موقع خرید بار ممکنه باسکولی که میره دقیق نباشه که بعضا پیش میاد
   3- خرج روزمره رو از دخل برمیداره و در نظر نمیگیره و حساب دخل و خرج رو زیاد دقیق محاسبه نمیکنه
   اگر موارد بالا رعایت شه نباید ناترازی توکارشون باشه
   موفق باشید

 3. سلام من پنج ساله تو محل مون مغازه میوه فروشی دارم ازکارم رازی بودم یه نفر اومده بغل دستم مغازه زده یک ساله بازارم خرابه چکار کنم

 4. سلام
  دارم تو یه محل مسکونی سوپر میوه میرنم تا دو سه تا خیابون از هر سمت سوپر میوه نیست ، اما به هر کی برخورد کردم میگن نزن ضرره سر در گم شدم!!

  1. سلام بر شما
   اگر محیط از لحاظ جمعیتی و عدم وجود رقیب کشش دارد و خود شما هم توانایی اداره یک سوپر میوه با تمام سختی ها رو دارید میتواند مناسب باشد
   پیشنهاد بنده این است که یکبار دیگر مقاله بالا را بادقت مطالعه نمایید چرا که نکات زیادی در حین مقاله مطرح شده است.
   موفق باشید…

 5. با سلام و عرض خسته نباشید
  می خواستم تشکر کنم از توضیحات بسیار مهم و دقیق که من خیلی وقته دارم تحقیق می کنم در مورد میوه فروشی که مطالب شما خیلی به من کمک کرده است و سپاس از شما

  1. درود بر شما
   خداروشکر که مطالب مفید بوده است.
   موفق و سربلند باشید

  2. سلام وقت بخیر
   بنده میخوام یه میوه فروشی بزنم یه مغازه هست تو یه شهرک حدودا ۱۰۰۰واحدی ولی شهرک خلوت و هیچ میوه فروشی هم نیست به نظرتون میتونم جواب بگیرم؟
   ممنون

  3. سلام وقت شماهم بخیر
   برای اطمینان از جواب گرفتن به سوپری های شهرک مراجعه کنید و تعداد سوپری ها و میزان مشتری ها رو بررسی کنید اگر این کسب و کار پر رونق باشد
   با توجه به اینکه سوپر میوه ای در محل نیست به احتمال قوی کسب و کار شما نیز جواب خوبی خواهد گرفت.
   موفق باشید

 6. سلام توضیحاتت خیلی عالی بود ممنونم فقط من مغازم جاش خوبه از لحاظ پا خور .شلوغی ولی متراژ مغازه فقط زهنمو مشغول کرده که متراژ مغازه ۳و نیم متر در تقریبآ ۱۸ متر هست بنظرتون واسه میوه فروشی مناسب هست ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 7. سلام ممنون از توضیحات عالیتون
  می خواهم مغازه میوه فروشی باز کنم همیشه شلوغه و مخصوصا روز جمعه ها چون برای نماز جمعه از همه منطقه آدم میاد وداخل یک بازارچه محلی هم داره قبلا یک مغازه میوه فروشی کنارمون بود ولی به دلیل اختلاف با صاحب ملک مجبور شد بره ولی ملک ما مال خودمون هستش

 8. سلام بسیار عالی و خوب بود توضیحات امیدوارم که در تمام مراحل زندگی اتان موفق و سر بلند باشید

  1. درود بر شما
   ما هم برای شما آروزی موفقیت در زندگی و کسب و کارتان را خواهانیم🙏🙏

 9. سلام خسته نباشید
  ببخشید من مبخوام در خیابان بازار شهرمون میوه فروشی بزنم ک دراین خیابان چندین میوه فروشی هست ولی خیلی خیلی مشتری و فروش دراین مکان بالاست.کلا بیشتر مردم شهربرای خریدمیوه ب این محل میان.ایا خوب هست یا چون مغازه میوه فروشی چندتایی هست اشتباه

  1. سلام وقت بر شما خوش
   اگر آن مکان به عنوان بازار میوه شهر شناخته میشود و اکثر مردم هم برای خرید به این بازار مراجعه میکند و
   طبق گفته خود شما هم مشتری درآن جا زیاد است و چند تا میوه فروشی هم بیشتر وجود ندارد
   بنظر بنده اگر در این بازار مغازه خوب برای اجاره بود فرصت را از دست ندهید.(به شرطی که سختی های شغل میوه فروشی را بپذیرید
   نظر بنده بسیار مثبت است.)
   موفق باشید…

 10. سلام و عرض ادب
  بنده یه مغازه در جای خوب دارم ولی متراژ مغازه حدود سی متر هست
  آیا برای شروع میوه فروشی کافی است؟
  البته مغازه دو نبش است و ویترین خوبی داره
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. درود بر شما
   بله متراژ 30 متر مناسب این کار است اما باید نهایت سلیقه و دقت را در چیدمان
   دکور و طبقات داشته باشید تا از حداکثر فضا استفاده کنید.
   موفق و سربلند باشید…

 11. سلام و خدا قوت
  من توی فضای مجازی بدنبال اطلاعات در مورد شروع یه کسب و کار زیاد بودم ولی خداییش سایت شما خیلی مفیده و کاربردیه.
  از شما خیلی متشکرم.و به امید موفقیت بیشتر مجموعه شما.

  1. درود بر شما
   خدارو شکر که مجموعه کانش تونسته در دستیابی شما به اهدافتان کمک کوچکی کرده باشه.
   موفق و سر بلند باشید…

 12. سلام مغازه پدری ما در اجاره یک حرفه دیگری هست ( کافه ) در محلی هست که اون طرفش یک بازار میوه فروشی خیلی سنتی و پرسابقه با مشتری همیشگی دارد و اینطرف خیابان یکی دو مغازه میوه فروشی خواربار و سایر حرف هست من می خواهم مغازه را برای فروش سیب زمینی . پیاز یا خیار و گوجه تغییر بدم .
  به نظرتان در صد موفقیت چقدر هست و سود معقول چقدر می باشد . با تشکر

  1. سلام آقا محمد عزیز
   طبق گفته شما برآورد من بر این است که آن منطقه در صنف میوه فروشی تبدیل به اقیانوس قرمز شده است،
   (یعنی به علت وجود رقبا زیاد و قوی دیگر جای ورود ندارد.)بازهم برای اطمینان از صحت این موضوع چند روز متوالی و غیر متوالی
   در ساعات مختلف چند مغازه میوه فروشی اطراف مغازه خود را زیر نظر بگیرید و تنها در صورت اقدام به ورود نمایید که نیاز محل بالا
   باشد و آن میوه فروشی ها در ساعات مختلف مشتری خوبی داشته باشند و واقعا شلوغ باشند.
   در این حالت شما با ایجاد مزیت رقابتی موفق می شوید در غیر این صورت ورود نکنید.
   موفق باشید…

 13. سلام من می‌خوام میوه فروشی بزنم اما میترسم که ضرر کنم لطفاً منو همراهی کنید بزنم یا نه

  1. سلام امیر علی جان
   برای شروع هر کاری همینه چون که قرار سرمایه یه عمرت رو بذاری و کار رو شروع کنی
   مقاله رو خوب بخون نکات خیلی مهمی رو گفتم، با چند نفر فعال در این صنف هم صحبت کن، اما به طور خلاصه اگه مکانی که مد نظرته پتانسیل خوبی داره و خودت هم تواناییش رو داری نترس و شروع کن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *